Končuje se četrti vročinski val

Vir: Pixabay

Četrti vročinski val letos, ki je bil najdaljši in najbolj vroč letos, saj so termometri ponekod pokazali tudi čez 40 °C, se po napovedih Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso), končuje.  Za danes pozno popoldne in zvečer so napovedali možnost krajevnih vročinskih neviht, ki se lahko spremenijo v krajevna neurja.

V preteklem tednu smo na spletnih straneh Arsa dnevno spremljali obvestila o rdečem alarmu zaradi velikih toplotnih obremenitev in preseženih opozorilnih vrednost vrednosti ozona, ki je npr. v četrtek v Novi Gorici presegla opozorilno vrednost 180 μg/m3.

Seveda se ob tako vročem vremenu širi ekstremna suša. Arso sporoča, da se je suša na jugovzhodnem delu Slovenije še pojačala in da se ekstremna suša  širi tudi na druga območja v Sloveniji. Vegetacijski vodni primanjkljaj za primerljivo obdobje je na novomeškem že presegel primanjkljaj leta 2003, ki velja za eno najbolj sušnih let v preteklem polstoletju. Tudi na obalnem območju se razmere približujejo stanju v ekstremno sušnih letih 2003 in 2015. Sušne razmere so se začele zaostrovati tudi na Štajerskem in v Prekmurju. V prvih dneh avgusta pa so razmere že na ravni ekstremne suše.

Na Štajerskem so sicer ponekod lokalne padavine stanje pred tednom dni nekoliko popravile, a so se kmetijska tla zaradi vročine v nekaj dneh ponovno izsušila. Vodni primanjkljaj zaenkrat v Prekmurju še ni presegel ekstremno sušnih let 2013 in 2003. Zaradi povsem izčrpane zaloge tal z vodo so na udaru zlati poljščine na plitvih in peščenih tleh. V Primorju pa so ogrožene tudi trajne kulture zlasti oljke, v vinorodnih območjih tudi vinska trta.

Pretoki rek po Sloveniji so mali in ustaljeni, srednjo vodnatost ohranjata le še reki Drava in Mura, kot posledica nekoliko obilnejših padavin v avstrijskih Alpah pretekli teden. Številni vodotoki v južni, vzhodni in deloma osrednji Sloveniji imajo za poletje značilno sušno vodnatost. Najmanj vodnate oziroma ponekod suhe so manjše reke v severovzhodni Sloveniji, na Primorskem in Vipavskem.

V prvih dneh avgusta ima večina vodonosnikov po državi nizko količinsko stanje podzemne vode. Gladine so v upadanju, kar je sicer značilno za ta letni čas, a so zelo nizke vodne razmere tako v primerjavi z dolgoletnim povprečjem kot tudi z značilnimi vrednostmi za poletje. Nizke gladine podzemne vode za ta letni čas spremljamo tudi v delih medzrnskih vodonosnikov Murske in Dravske kotline. razmer.
J. L.


VREME

Maribor
rahel dež
89%
3.6km/h
100%
6°C
6°
5°
5°
Thu
3°
Fri
5°
Sat
9°
Sun
11°
Mon

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.