Mariborčana na Evroviziji v zlati sredini

Stavnice so imele prav … Zmago na Evroviziji 2019 je s pesmijo Arcade odnesel Nizozemec Duncan Laurence. Zala Kralj in Gašper Šantl sta s pesmijo Sebi prepričala svet, saj sta se uvrstila v prvo polovico finalistov na 13. mesto.

Zalo in Gašperja je spremljalo 200 milijonov ljudi

Zmagovalno pesem največjega glasbenega tekmovanja v Evropi, ki ga po vsem svetu spremlja več kot 200 milijonov ljudi, so izbrali gledalci in petčlanske strokovne žirije v vseh 41 državah udeleženkah. Glasovi so bili v razmerju 50:50. Po glasovanju žirij vseh 41 sodelujočih držav se je na prvo mesto uvrstila Švedska, na drugo mesto presenetljivo Severna Makedonija, na tretje pa Nizozemska, ki ji je najbolje kazalo na stavnicah. Vendar so glasovi gledalcev in poslušalcev premešali karte in odločili, da bo Evrovizija prihodnje leto spet na Nizozemskem. To je četrta zmaga za Nizozemsko.

Zmagala je Nizozemska
Nizozemec je zbral 492 točk (televoting 261 točk, žirija 231 točk), italijanski predstavnik Mahmood je s pesmijo Soldi osvojil 465 točk (televoting 253 točk, žirija 212 točk), kar je zadostovalo za drugo mesto, tretje mesto pa je zasedel Rus Sergej Lazarev s pesmijo Scream, osvojil je 369 točk (televoting 244, žirija 125). Piše MMC

Slovenija na zavidljivem 13. mestu

Slovenska predstavnika na 64. Pesmi Evrovizije, ki se je v zgodnjih jutranjih urah končala v Tel Avivu, sta z mirno pesmijo Sebi zasedla 13. mesto med 26 finalisti, skupno pa je tekmovalo kar 41 držav.

Tu je njun, malce spremenjen nastop na velikem Evrovizijskem odru:

13. mesto je izenačena najboljša slovenska uvrstitev, odkar so na Evroviziji uvedli sistem dveh polfinalnih izborov. Zala in Gašper, ki sta v množici dodelanih kostumov in rekvizitov izstopala s statičnostjo, preprostimi belimi oblačili in brez koreografije na odru, sta prejela 105 točk – 46 točk od strokovnih žirij in 59 od gledalcev. S tem sta izenačila uvrstitev Maje Keuc s pesmijo No One iz leta 2011. Slovenija se kot samostojna država Evrovizije udeležuje od leta 1993. Najboljša uvrstitev ostajata sedmi mesti Darje Švajger iz leta 1995 in Nuše Derenda iz leta 2001.