Zdravstvo: S kakšnimi težavami se srečujemo Mariborčani in Mariborčanke pri iskanju zdravstvenih storitev?

Mestni svet bo na 37. redni seji, ki bo v četrtek, 21. junija 2018, med drugim obravnaval tudi Poročilo varuha bolnikovih pravic za leto 2017. Ugotovitve so skrb vzbujajoče. Varuh opozarja na dolge čakalne vrste pri zobozdravnikih, visoke cene doplačil za posamezne storitve, na težave pri izbiri novega zobozdravnika, pri izbiri ali zamenjavi osebnega zdravnika in celo pediatra. Dolge čakalne vrste so tudi pri nekaterih posegih, številni iščejo informacije o zdravljenju v tujini, ker pa je treba to najprej plačati, šele nato pa ZZZS povrne stroške (ni nujno, da v celoti), se tudi tu zapleta.

Iz poročila Varuha bolnikovih pravic je razvidno, da na področju zobozdravstva vse bolj izstopa problematika dolgih čakalnih vrst pri izbranih osebnih zobozdravnikih za protetične storitve. Na zobni aparat pri ortodontih pa se čaka nerazumno dolgo.

Pacienti med eno in drugo obravnavo pri izbranem zobozdravniku čakajo tudi tri mesece in več.

Veliko pritožb je zaradi visokih cen doplačil za nadstandardne storitve. Predpisi zavarovalnice glede standardov namreč niso usklajeni z napredkom tehnologije, materialov in novih posegov na tem področju, zato se pacienti odločajo za visoka doplačila. Povrhu vsega pa se cene zelo razlikujejo od izvajalca do izvajalca.

Najtežje je zlasti starejšim z nizkimi pokojninami, ki si doplačila za drage protetične storitve ne morejo privoščiti.

Težave so tudi pri izbiri novega zobozdravnika. Te nastanejo zlasti takrat, ko se z zdravljenjem mudi, saj je pri tistih zobozdravnikih, ki sprejemajo nove paciente, čakalna doba do prvega pregleda v povprečju več mesecev.

Mnogi se zato odločijo tudi za zasebnike ali pa gredo k zobozdravniku kar čez mejo, k sosedom, v tujino torej.

V drugi polovici leta 2017 je prihajalo tudi do večjih težav pri izbiri oziroma zamenjavi osebnega zdravnika. Maja lani je namreč ministrstvo za zdravje, ki ga še vedno vodi Milojka Kolar Celarc, na predlog zdravstvene zavarovalnice znižalo mejo, pri kateri lahko splošni zdravniki odklonijo paciente, ko dosežejo število 1.500 pacientov.

Zato je velika večina ambulant družinske medicine v Zdravstvenem domu Maribor zaprla vrata bolnikom.

Podobno težavo imajo tudi starši pri izbiri pediatrov. Slednje je posledica pomanjkanja pediatrov zaradi odhodov zdravnikov v zasebno prakso ali tujino, pa tudi s prej navedenim znižanim pragom opredeljenih pacientov. Kar velja za starejše, velja tudi za otroke.

Lani je bilo veliko pritožb tudi zaradi nerazumno dolgih čakalnih dob za posamezne zdravstvene storitve, zlasti za prve preglede pri revmatologih, urologih, kardiologih in dermatologih ter ambulantah za maksilofacialno kirurgijo. Dolge čakalne dobe so bile tudi za nekatere operacije, kot so operacije kolena, posege na hrbetinic, operacijo krčnih žil in podobno.

Bolniki so razočarani tudi zato, ker se javno objavljeni podatki spletne aplikacije Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in podatki o dejanskih čakalnih dobah zdravstvenih izvajalcev razlikujejo.

Zaradi dolgih čakalnih dob za posamezne zdravstvene storitve so bolniki v pisarni mariborskega varuha človekovih pravic lani iskali tudi informacije o možnostih zdravljenja v tujini.

Pri tem varuh opozarja na pasti pri plačevanju, saj se zahtevki za povračilo stroškov Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) predložijo šele po opravljenem zdravljenih in plačanih storitvah, ZZZS pa nato povrne stroške v višini cene storitev v slovenskem javnem zdravstvu.

Za možnost zdravljenja v tujini se manj odločajo starejši in socialno šibki, pri katerih je odločitev pogojena tudi z nezmožnostjo plačila zdravstvene storitve v naprej, težave pa imajo tudi s komunikacijo v tujem jeziku.

Mariborski varuh bolnikovih pravic je mag. France Prosnik. Poročilo bi morali v mestnem svetu obravnavati že na prejšnji, tj. majski seji občinskega sveta. 

Iz gradiva ni razvidno, zakaj so obravnavo prestavili na junij. Morda tudi zaradi volitev, da ne bi odpirali te tematike? Kdo ve.

Poročilo je dostopno tukaj: www.maribor.si/dokument

M. B.


Facebook
Twitter
LinkedIn

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.