Ob velikonočnem intervjuju kardinala Franca Rodeta za Radio Ognjišče se je vnela burna razprava o odgovornosti države za obnovo sakralne dediščine. Njegove izjave, v katerih izpostavlja pomanjkanje sistemske pomoči s strani države, so izzvale ostro reakcijo mag. Alenke Gotar, ki je v javni objavi na družbenem omrežju kardinala označila za “lažnivca” in mu očitala širjenje neresnic.
Povzetek izjave kardinala Rodeta:
V pogovoru za Radio Ognjišče je kardinal Franc Rode opozoril na potrebo po ureditvi odprtih vprašanj med državo in Cerkvijo, še posebej glede finančne pomoči za obnovo cerkva in drugih sakralnih spomenikov. Po njegovih besedah je stanje po posameznih župnijah sicer zgledno, a zelo različno – pogosto odvisno od aktivnosti županov. Izpostavil je, da je v Sloveniji kar 90 % kulturnih spomenikov v cerkveni lasti, zato meni, da je dolžnost države, da skrbi tudi za to pomembno dediščino naroda.
Odziv Alenke Gotar:
Na ta intervju se je z ostro objavo na Facebooku odzvala mag. Alenka Gotar. Kardinalu je očitala, da govori neresnice, in poudarila, da država zelo dobro skrbi za obnovo sakralnih objektov, še posebej tistih, ki so razglašeni za kulturne spomenike. Dodala je, da sama vodi enega glavnih razpisov za to področje in da se vsakodnevno trudi za uspešno izvedbo obnov.
Kot dokaz je v komentarju objavila tudi zahvalo ene od župnij, ki potrjuje uspešno sodelovanje in podporo pri reševanju konkretnega primera.
Facebook objava
LAŽNIVEC!Absolutna LAŽ kardinala Rodeta… In to na veliko noč…Država zelo dobro skrbi za obnovo sakralnih objektov, ki so razglašeni za spomenike, tako z razpisi, kot z intervencijami.Čisto slučajno jaz vodim enega izmed glavnih razpisov za to(dokaz v komentarju) in se vsakodnevno močno trudim za vse to!Rode pravi:“Omenil je še potrebo po ureditvi finančne pomoči za obnavljanje cerkva in drugih sakralnih spomenikov. Stanje po župnijah je po mnenju kardinala sicer zgledno, a spet odvisno od županov. »V Sloveniji je 90 odstotkov spomenikov v cerkveni lasti in za te spomenike, ki so last pravzaprav slovenskega naroda, ki so slovenska kultura, je odgovorna tudi država, ne samo Cerkev.« “
Različni pogledi na vprašanje obnove sakralne dediščine odpirajo širšo razpravo o vlogi države in Cerkve pri ohranjanju kulturnih spomenikov. Medtem ko Cerkev opozarja na sistemske izzive in premalo pomoči, pa predstavniki države zagotavljajo, da mehanizmi za financiranje obstajajo in učinkovito delujejo.