Naša (z leve strani) ugrabljena RTV ima velike finančne težave. Glede na podatke iz leta 2025, ki so javno dostopni, imajo primankljaj ca. 6 milijonov evrov in velike likvidnostne težave.
RTV Slovenija se financira pretežno iz RTV prispevka, oglaševanja (108 milijonov evrov v letu 2025 in delno iz proračuna (8,5 milijona za narodnostne skupnosti). Dvig prispevka za 10% v letu 2025 ni pokril primankljaja, kar potrjuje likvidnostne težave. Tudi računsko sodišče je v porevizijskem poročilu, objavljenem v letu 2024, opozorilo, da RTV SLovenija ni odpravila nepravilnosti, kar nakazuje na slabo finančno upravljanje, pa država kljub temu ni ukrepala z radikalnimi spremembami. Po 26. členu ZRTVS-1 je Republika Slovenija kot ustanoviteljica javnega zavoda dolžna zagotavljati pogoje za izvajanje javne službe. Povečanje števila neplačnikov RTV prispevka zmanjšuje prihodke, kar še dodatno zmanjšuje prihodke in poslabšuje likvidnost, vendar to ni neposredno povezano s stečajem, saj se izterjava prispevka izvaja po Zakonu o davčnem postopku. Bilance stanja, ki kažejo negativni kapital, bodo nesporno pokazale insolventnost RTV Slovenija.
“Dosedanji dokazljivi primankljaj ca. 6 milijonov evrov je zloraba inštituta javnih sredstev,” pravijo v Civilni iniciativi aktivnih državljanov samostojne Slovenije (CI ADSS). “V objavi medija RTV SLO MMC z dne 23.4.2025 navajajo, da jim ustanovitelj (država) obljublja zagotovitev 8,5 milijona evrov do jeseni, glede na sprejet finančni načrt RTV Slovenija in sicer dodatna sredstva iz državnega proračuna za radijske in televizijske programe za avtohtoni italijansko in madžarsko narodno skupnost. Na ta sredstva je uprava RTV računala pri pripravi finančnih in programskih načrtov za letos, vendar so se znašli v likvidnostnih težavah, kar je na seji RTV priznala predsednica uprave Natalija Goršak. Poskušajo tudi z dodatnim zadolževanjem pri “državni zakladnici.” V pričakovanju izpolnitve obljub, se sprašujejo, ali je neodgovorno, da črtajo projekte, zaradi katerih ljudje plačujejo RTV prispevke.
Na podlagi vsega navedenega so pri CI ADSS podali pobudo poslanski skupini SDS, da preuči možnost podaje predloga za uvedbo stečajnega postopka RTV Slovenija zaradi insolventnosti, ter ga posredujejo na Okrožno sodišče v Ljubljani.