Brezplačno počitnikovanje predsednika vlade in njegove ljubice v počitniški hišici strankarskega kolega v Karigadorju na Hrvaškem je pod lupo vzel KPK. Se pa mnogi sprašujejo kako je s plačilom turistične takse. Kdo jo je plačal, če sploh?
Seveda gre tu za predsednika vlade. Sam ima izredno pomembno izvršilno funkcijo, v bistvu ima veliko praktične moči. Ravno zato ni navaden občan. Njegovo privatno življenje je v veliki meri povezan službenim življenjem. Zato se javnost še posebej sprašuje ali je prišlo do oškodovanja javnega denarja. Spomnimo se recimo, zakaj je morala odstopiti nekdanja ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec.
Je pa pri tem vprašanje ali je predsednik vlade med večkratnim brezplačnim bivanjem v počitniški hiši Tomaža Subotiča plačal turistično takso zase in za svoje spremljevalke, povsem na mestu. Turistična taksa na Hrvaškem je urejena z Zakonom o turistični taksi (NN 52/19, 32/20, 42/20), ki določa obveznosti plačila, višino takse, roke in način pobiranja ter evidenco turističnih prenočitev. Po dostopnih podatkih na spletu znaša turistična taksa v sezoni 1,60 € za odraslo osebo na dan. V skladu s hrvaško zakonodajo je za vsako prenočevanje obvezno plačilo turistične takse, ne glede na to, ali gre za komercialno ali zasebno bivanje. Piše portal Preiskovalno.si
Plačila turistične takse predstavniki vlade na zasebnem oddihu niso oproščeni, plačila so oproščeni samo otroci do 12. leta starosti, invalidi z invalidnostjo 70 % ali več ter en spremljevalec, osebe, ki zaradi dela uporabljajo nastanitvene storitve v občini ali mestu, kjer ne prebivajo, izključno med opravljanjem dela, ali osebe, ki uporabljajo nastanitvene storitve v okviru socialnega varstva.
V primeru neplačila so predvidene denarne kazni za goste in lastnike nepremičnin. Najnižja globa znaša približno enako 133 EUR, najvišja pa okoli 3.318,63 EUR.
Če bi se izkazalo, da premier Golob ni plačal turistične takse v višini 20,80 €, po osebi, bi takšno ravnanje lahko imelo politične posledice, saj od najvišjih državnih funkcionarjev pričakujemo spoštovanje zakonov doma in v tujini. Malomarnost pri tako simboličnem znesku lahko še bolj omaje zaupanje javnosti v integriteto in načelnost. Spoštovanje lokalnih zakonov pa je tudi temelj diplomatskih odnosov in zaupanje med državami.
Sprenevedanje, laži, manipulacije so Golobova praksa že od začetka mandata. In če ga pri tem ne more ustaviti nihče upajmo, da bo neodvisna inštitucija KPK, pri Golobu tako dosledna, kot je bila pri nekdanji kmetijski ministrici Aleksandri Pivec.