Zala Klopčič v kolumni, levičarjem nasula nekaj osnovnih dejstev o stanovanjih za mlade.

Zajem zaslona

Kolumna: Stanovanje ni pravica, temveč izziv: Mladim ni vse “dano”

V zadnjih letih smo priča temu, da nekateri mladi mislijo, da jim stanovanje kar pripada. Da bodo preprosto odrasli in si privoščili svoje mesto, kjer bodo lahko mirno živeli. In čeprav je res, da je stanovanje za mnoge zelo pomembno, pa je to še vedno cilj, ki zahteva veliko truda, discipline in potrpljenja. Ne moreš kar tako pričakovati, da bo stanovanje zraslo iz zraka, ko enkrat “postaneš odrasel”.

Vse se začne z realnostjo

Mnogi mladi so v prejšnjih generacijah odraščali ob ideji, da je imeti svoje stanovanje nekaj, kar pride z delom in časom. Včasih so bili na voljo dostopnejši krediti, cene so bile nižje, in če si imel službo, si si lahko privoščil stanovanje. Danes pa je slika precej drugačna. Cene nepremičnin so visoke, plače niso vedno temu primerne, in vse skupaj se zdi precej nedosegljivo. A to ne pomeni, da se je treba vdati. Pomembno je razumeti, da je iskanje stanovanja dolgotrajen proces, ki zahteva strateški pristop, ne pa preprosto čakanje, da “zraste iz zraka”.

Zakaj so izjave o “pravici do stanovanja” problematične?

Ko mladi govorijo, da jim stanovanje “pripada”, gre pogosto za preprosto napačno predstavo o tem, kako svet deluje. Žal ni tako, da bi v trenutku, ko zapustiš starševo hišo, nenadoma našel vse, kar potrebuješ. Stanovanje ni nekaj, kar ti je “dano”, ampak nekaj, kar si moraš prislužiti. In to ne pomeni, da je treba takoj najti idealen prostor. Mogoče je treba začeti z manjšim, morda bolj oddaljenim mestom ali pa se odločiti za oddajo na daljši rok. Pomembno je, da mladi začnejo razmišljati o tem, kako si lahko zagotovijo svoje stanovanje, četudi to pomeni, da bo treba nekaj let trdo delati in varčevati.

Prvi korak – delati, ne čakati!

Vse prevečkrat mladostniki in mladi odrasli naletijo na oviro, ko se odločijo, da bi že morali imeti stanovanje, a se zavedajo, da nimajo dovolj denarja. To ni nič nenavadnega, saj ne moreš pričakovati, da boš že v 25. letu našel popolno stanovanje v središču mesta. In kljub temu, da je na voljo precej negativnih komentarjev o tem, kako so stanovanja “predraga”, to ne pomeni, da bi morali sedeti in čakati na pomoč.

Mladi morajo razumeti, da nobenega stanovanja ne “pade iz neba”. Iz tega izhaja preprost nasvet: začnite z delom, varčujte, poiščite alternative. Včasih se morda zdi, da je vsak korak težak, vendar z vztrajnostjo in trdim delom ne bo le prišlo stanovanje – prišla bo tudi samozavest, da si lahko dosegel tisto, kar si si zamislil.

Stanovanje je lahko cilj, ne pa samoumevnost

Torej, dragi mladi, ne čakajte, da vas bo svet obdaril z lastnim stanovanjem. Stanovanje ni pravica, ampak cilj, ki zahteva trud, potrpežljivost in predvsem realen pristop. Izbira je vaša – bodisi boste čakali na idealne pogoje, bodisi boste začeli graditi svoje življenje korak za korakom. Na koncu boste ponosni na vse, kar ste dosegli.

No seveda razen levičarji in “opranoglavci”, ki imajo v mislih še vedno komunistični režim.

Povezane objave

V Maximarketu so se hudo zastrupili tudi vidni člani stranke Glas upokojencev in odpovedali shod

IZREDNA NOVICA! Janša v zadevi Trenta oproščen! (video)

Janez Janša objavil pesem: “To ni več Slovenija, dobrodošli na realna tla!” Danes shod v Celju!