Drastični ukrepi za rešitev gospodarstva pred zlomom

Simbolna slika

Kitajska se sooča z izzivom nizkih cen, ki že drugo leto zapored ostajajo skoraj nespremenjene. Po podatkih državnega statističnega urada se je indeks cen življenjskih potrebščin v letu 2023 povečal le za 0,2 odstotka, kar je enako nizki rasti kot leto prej. Takšna stabilnost cen, ki bi se na prvi pogled zdela dobra za potrošnike, prinaša tveganje za stagnacijo gospodarstva.

Državna podpora za večjo porabo

Kitajska vlada je uvedla programe subvencij, ki potrošnikom omogočajo zamenjavo starih izdelkov z novimi po nižjih cenah. Na seznam subvencioniranih izdelkov, ki je že prej vključeval električna in hibridna vozila, televizorje ter pametne telefone, so dodali še gospodinjske aparate, kot so pralni stroji, mikrovalovne pečice,…

Vlada je napovedala, da bo za te ukrepe letos namenila 81 milijard juanov (približno 11 milijard evrov). Po podatkih oblasti so ukrepi, ki so bili uvedeni lansko pomlad, že prinesli “vidne rezultate”.

Skepsa glede učinkovitosti ukrepov

Kljub optimizmu vlade številni strokovnjaki dvomijo o dolgoročnem uspehu teh ukrepov. Ekonomisti opozarjajo, da je obseg finančne spodbude glede na velikost kitajskega gospodarstva, ki je vredno skoraj 18 bilijonov evrov, zanemarljiv. Harry Murphy Cruise iz agencije Moody’s pravi, da ukrepi sicer spodbujajo prodajo določenih izdelkov, vendar niso zadostni za splošno povečanje potrošnje.

Vpliv na trg in prihodnje poteze

Kitajska vlada si prizadeva okrepiti domačo potrošnjo z različnimi ukrepi, med drugim z dvigom plač javnim uslužbencem. Toda resnično okrevanje potrošnje bo po mnenju strokovnjakov odvisno od izboljšanja razmer na trgu dela in stabilizacije cen nepremičnin. Kriza na nepremičninskem trgu, ki povzroča padanje vrednosti stanovanj, namreč vpliva na zadržanost potrošnikov, saj ti raje varčujejo.

Na avtomobilskem trgu, kjer so električna vozila zelo priljubljena, se zaradi ostre konkurence cene še naprej znižujejo, kar dodatno otežuje razmere za proizvajalce.

Deflacija in njen vpliv na gospodarstvo

Deflacija predstavlja resno grožnjo, saj zmanjševanje cen običajno povzroča padec dobičkov podjetij, kar lahko vodi do nižanja plač in odpuščanj. Kitajska je za svojo letno inflacijo sicer postavila cilj treh odstotkov, vendar trenutne razmere kažejo, da bo ta težko dosegljiv.

Čakanje na spremembe v ZDA

V pričakovanju letnega poročila o gospodarski rasti se pojavljajo ugibanja, da bo Peking z obsežnejšimi ukrepi počakal na politične spremembe v ZDA. Prihod nove administracije, ki jo bo morda vodil Donald Trump, bi lahko pomenil zaostrovanje trgovinskih odnosov in dodatne carine na kitajsko blago, kar bi še dodatno zapletlo gospodarsko situacijo.

Povezane objave

Trenutek, ko se je v Bangkoku zaradi močnega potresa zrušil nebotičnik (video)

Izrael se ne heca! Skrajnima levičarjema Nemcu in Jovevi prepovedali vstop v državo!

Levičarski aktivisti so se uprli Jankoviću zaradi njegove podpore srbskim oblastem