Naj bosta spomin in dobra misel na pokojne pomembnejša od prižiganja sveč

Ob dnevu spomina na mrtve je navada, da prižgemo svečo – čeprav gre za dober namen, s tem močno škodujemo okolju.

Spoštljiv odnos do pokojnih se ne sme meriti s številom prižganih sveč. Naredimo korak v pravo smer in spremenimo svoje stare navade – predniki nam ne bodo zamerili in potomci nam bodo za to hvaležni. Pokažimo svojo okoljsko zavest tudi na pokopališčih.

Slovenci smo v samem vrhu prižiganja sveč

Leta količina kupljenih sveč se sicer v zadnjih letih zmanjšuje, a še vedno med odpadki konča na tone teh izrazov spomina. Slovenci smo eden največjih porabnikov nagrobnih sveč. Na leto prižgemo 16 mio sveč, od tega dve tretjini prav ob dnevu spomina na mrtve. V Sloveniji tako še nismo najbolj uspešni na področju zmanjševanja porabe sveč.

V Snagi zberemo letno več ton odpadnih nagrobnih sveč, vendar njihova količina skozi leta postopno upada. V letu 2020 smo zbrali 153 ton, kar je za 30 ton manj kot leto poprej in za 85 ton manj kot leta 2016.

POMISLIMO – prižgimo svečo manj in PRIHRANIMO

Na leto prižgemo16 milijonov sveč. Vsak državljan tako v povprečju prižge 8 sveč, kar pomeni letni strošek približno 20 € in s premišjenim ravnanjem istočasno takšen letni prihranek, ki ga lahko nameni za okolju bolj prijazne rešitve. Ob dejstvu seveda, da so okoljski prihranki še toliko večji.

Sodobna tehnologija omogoča predelavo 75% sestavnih materialov odpadnih nagrobnih sveč.

Sestavni materiali so plastika, parafin, vosek, kovine, baterije.

Odpadne nagrobne sveče sicer niso nevaren odpadek, vendar njihovo odstranjevanje lahko povzroča škodljive vplive na okolje. Prav tako niso primerne za odlaganje na odlagališčih, ker zaradi razkrajanja plastike, v kateri prevladuje polivinil klorid (PVC) sprošča v okolje klor. S tem namenom je urejen učinkovit način njihovega ločenega zbiranja v posebnih zabojnikih na pokopališčih in nadaljnje predelave.

[color-box color=”blue”] Preberite tudi: Ob praznikih dodatni avtobusi za prevoz do pokopališč[/color-box]

Tudi na pokopališčih ločujmo odpadke

Bodimo pozorni kam odvržemo odpadke, ki nastanejo pri urejanju grobov. Z metanjem odpadkov v  napačne zabojnike namreč otežujemo ali celo onemogočamo predelavo zbranih odpadkov.

Ali odpadno svečo odvržete v pravi zabojnik?

Odpadne nagrobne sveče odlagamo izključno v zabojnike, ki so namenjeni zgolj ostankom nagrobnih sveč. Sveče so namreč zaradi svoje kompleksne sestave zelo zahteven odpadek in zakonodaja zahteva, da jih v največji možni meri recikliramo oziroma predelamo. V zabojnike za odpadne sveče odvržemo vse vrste odpadnih plastičnih sveč (tudi elektronskih), vključno z ostanki parafina in s pokrovčki.

V zabojnike za biološke odpadke odvržemo vse ostanke ovenelega cvetja, plevel, travo, lončnice brez lončkov, zemljo. Pri tem pazimo, da odstranimo plastične lončke, podstavke ali druge materiale, ki se ne morejo razgraditi v kompost po naravni poti.

V zabojnike za mešane odpadke odvržemo umetno cvetje, trakove, plastične rokavice, lončke, gobe od ikeban.

 Zabojniki na pokopališčih so namenjeni izključno odpadkom, ki nastanejo na pokopališčih.

Snaga Maribor

Povezane objave

Saj ni res pa je. Vlada bi sebi, kar za 40 odstotkov povišala plače?

Tako je Franc Kangler, na soočenju, zaprl usta Maši Kociper

Levičarska neumnost študentov na FDV. Ministrstvo in šola molčita?

2 komentarja

Dada 27. 10. 2021 - 6:48
Slaba Karma Princa Teme....... ""Janša se mora opravičiti in plačati 10.000 evrov Predsednika vlade je SD tožila zaradi njegovih zapisov na Twitterju, da je sedež politične stranke na Levstikovi ulici »ukradena judovska vila«
Dada 27. 10. 2021 - 6:50
Janša se mora opravičiti in plačati 10.000 evrov Predsednika vlade je SD tožila zaradi njegovih zapisov na Twitterju, da je sedež politične stranke na Levstikovi ulici »ukradena judovska vila« Čakamo še novico koliko bo plačal Eugeniji Carlovi za žalitev. Bomo tudi objavili......
Dodaj komentar