Realno je pričakovati, da poleti ne bomo doživeli drugega vala epidemije koronavirusa, a se stvari lahko kaj hitro obrnejo.
Kdaj se utegne zgoditi drugi val?
Glede na trenutno epidemiološko stanje in glede na to, da se ljudje poleti družimo bolj na prostem, ni šol in tovrstnega združevanja, je realno pričakovati, da ne bomo doživeli takoj novega epidemičnega vala,” je povedala vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović. Piše Spletni portal Žurnal24.
Jeseni se utegne zgoditi, da se bo položaj spremenil. Šole in fakultete se bodo vnovič odprle, ljudje pa se bodo v hladnem obdobju leta bolj zadrževali v zaprtih prostorih. To so pogoji, v katerih se respiratorni virusi tudi sicer bolje prenašajo, je pojasnila. Drugi val je po besedah Beovićeve realna možnost, ker virus še kroži in je velik del prebivalstva zanj še občutljiv. “Tudi za tistih nekaj odstotkov ljudi v Sloveniji, ki so bolezen preboleli, se še ne ve, ali so odporni proti novi okužbi,” je opozorila Bojana Beović.
Treba se je osredotočiti na tiste dejavnike, ki bodo določili potek drugega vala, na katere lahko sami vplivamo, pravi. V vmesnem času se je treba dobro pripraviti. Poleti mora potekati intenzivna mikrobiološka diagnostika in treba je testirati vsak sum na okužbo, tudi tiste s simptomi, ki niso zelo značilni za covid-19, recimo otroke z drisko. Na ta način je možno omejevanje kontaktov prek epidemiološke službe, s čimer se lahko preprečijo večji izbruhi in odloži prihod drugega vala epidemije.
MG