Materinski dan je praznik, ki ga praznujemo v čast materam in materinstvu ter poudarjamo njihovo pomembno vlogo v družini in družbi. Tradicija praznovanja se razlikuje po državah, vendar je pogosto povezana s pozornostjo, ljubeznijo in spoštovanjem do mater.
Večina držav praznuje materinski dan drugo nedeljo v maju, medtem ko nekatere države, vključno s Slovenijo, praznujejo 25. marca, kar sovpada z verskim praznikom Marijinega oznanjenja. Na ta dan se pogosto izkazuje hvaležnost in ljubezen do mater s podarjanjem daril, cvetja, voščil ali s posebno pozornostjo in časom, preživetim z njimi.
Vsem mamam želimo lepo praznovanje pic.twitter.com/lN8tF0Gw3q
— Spletni portal e-maribor.si 🇸🇮 (@Embportal) March 25, 2025
Materinski dan ima zanimivo zgodovino. Njegove korenine segajo v starodavna obdobja, ko so številne kulture praznovale boginje materinstva in plodnosti, kot na primer v stari Grčiji, kjer so častili boginjo Reo, in v starem Rimu, kjer je bila v čast boginje Kibele organizirana spomladanska praznovanja.
V sodobnem času se ideja o materinskem dnevu pripisuje Anni Jarvis, ki je začela kampanjo za priznanje dneva v ZDA v začetku 20. stoletja, da bi počastila svojo mamo in vse matere. Leta 1914 je predsednik Woodrow Wilson drugi majski vikend razglasil za uradni materinski dan v ZDA.
Vsem mamam… pic.twitter.com/AQ6PXCx26n
— Jože Plut Šorc (@JozePlut) March 25, 2025