Gen-i naj bi posameznikom nakazoval bajne vsote denarja. Tudi v višini 20 milijonov

Robert Golob, parodija, slika: Demokracija

Zaživela je nova različica Erarja, aplikacije za prikaz porabe javnega denarja. Milijoni evrov davkoplačevalcev, ki jih skoraj 6000 javnih ustanov in državnih podjetij nakazuje več kot pol milijona drugim podjetjem, je s tem dobilo pomembno nadgradnjo. V oči pa bodejo nakazila podjetja Gen-i, še iz časa Roberta Goloba.


In prvi na tnalu je prav podjetje GEN-i, katerega je pred vstopom v politiko vodil sedanji predsednik vlade Robert Golob. A glej ga vraga. V aplikaciji ERAR je bilo zaznati  nenavadno veliko številu nakazil Gen-I fizičnim osebam, med njimi tudi takih z izjemno visokimi zneski, v enem primeru celo v višini 20 milijonov evrov. 28. marca 2022 še pod vodstvom trenutnega predsednika vlade Roberta Goloba naj bi tako v Gen-i, kar 20 milijonov evrov izplačali “fizični osebi”, pri čemer ni jasno, katera fizična oseba je to? 

Gre za pranje ali skrivanje denarja, ali gre za zbiranje denarja pred volitvami? Pri podjetju se izgovarjajo na napako v aplikaciji ERAR. Kot piše 24ur, so v Gen-I so celo poskušali zadržati včerajšnjo objavo Erarja. “Trenutno te podatke, ki so sporni, vezano na ustavno presojo, prikazujemo točno takšne, ki so že pokazani v TZIJZ. Mi jih zgolj poobjavljamo na podlagi sklenjenega sporazuma z upravo Republike Slovenije za javna plačila,” je pojasnil namestnik predsednika KPK David Lapornik

Spomnimo. Gen-I, kjer je nekoč dominiral predsednik vlade Robert Golob, danes pa ga vodi Maks Helbl, je na začetku leta vložil zahtevo za ustavno presojo enega od členov Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ter predlagal zadržanje dela zakona in s tem neobjavo prenovljenega Erarja. Sporno se jim je zdelo določilo, ki predvideva, da bodo v Erarju razvidne vse transakcije, povezane z donacijami, sponzorstvi, svetovalnimi pogodbami ter avtorskimi ali intelektualnimi storitvami kot tudi transakcije, ki presegajo bruto mesečno plačo predsednice republike. Ustavno sodišče zahteve Gen-I ni sprejelo. Podjetje je trdilo, da bi objava podatkov lahko vključevala tudi plače zaposlenih, kar bi po njihovem pomenilo škodljiv poseg v konkurenčni položaj družbe. KPK pa zagotavlja, da teh podatkov ne bo objavil, saj plače zaposlenih v državnih podjetjih niso informacija javnega značaja., piše Nova24TV.

Pa na tnalu ni le GEN-i, ampak tudi ministrstvo za obrambo. Kar 114 uslužbencem so sredi februarja – torej za januarsko plačo – izplačali višjo neto plačo, kot znaša bruto plača predsednice države. Skupno so tem osebam izplačali skoraj milijon evrov plač. Najvišja je znašala nekaj več kot kot 20 tisoč evrov. Gre tudi pri njih za “sistemsko napako?”

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.