Evropska komisija nadaljuje svoj odločen boj proti plastiki. Po prejšnjih prepovedih nekaterih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, kot so plastični pribor in slamice, je zdaj sprejela vrsto ukrepov, katerih cilj je zmanjšati onesnaževanje okolja s mikroplastiko. Nova pravila so namenjena preprečevanju izpusta približno pol milijona ton mikroplastike v okolje.
Mikroplastika se običajno opredeljuje kot drobni plastični delci, ki so manjši od petih milimetrov. To vključuje tako majhne plastične koščke, ki so že v osnovi manjši od te velikosti, kot tudi večje kose plastike, ki se sčasoma razgradijo na manjše delce.
S prejšnjimi ukrepi je Evropska unija prepovedala prodajo mikroplastike kot takšne, pa tudi izdelkov, ki mikroplastiko vsebujejo namerno in jo sproščajo med uporabo. Med izdelki, ki bodo po novem prepovedani (za nekatere bo veljalo prehodno obdobje), spadajo kozmetika, v kateri se mikroplastika uporablja za piling (mikrokroglice) ali za ustvarjanje posebne teksture. Prepovedani bodo tudi dišave, detergenti, mehčalci, gnojila, fitofarmacevtska sredstva, igrače, zdravila in medicinski pripomočki z mikroplastičnimi dodatki.
Sprejeta omejitev uporablja široko definicijo mikroplastike, vključno z vsemi sintetičnimi polimernimi delci, ki so manjši od petih milimetrov in ki so organski, netopni ter odporni proti razgradnji.
Med izdelki, ki jih bo prepoved zajemala, so tudi plastične bleščice in izdelki, ki jih vsebujejo. Bleščice iz mikroplastike se nahajajo v mnogih kozmetičnih izdelkih, kot so laki za nohte, senčila za oči, šminke in rdečila za lica. Ko se ti izdelki sperejo z obraza, se mikroplastični delci izperejo v odtok.
Prepoved bo vplivala tudi na podjetja iz drugih panog, saj bodo prepovedani mikroplastični materiali, ki se uporabljajo na umetnih športnih površinah in otroških igriščih. Te igrišča so glavni vir namerne mikroplastike v okolju.
Materiali, ki se uporabljajo na športnih in otroških igriščih, bodo prepovedani čez osem let. Evropska komisija bo v tem obdobju lastnikom in upravljavcem igrišč omogočila prehod na alternativne materiale ter zagotovila, da večina obstoječih športnih igrišč doseže svojo življenjsko dobo.
Igrišča so običajno narejena iz zdrobljenih rabljenih pnevmatik, kar se je povečalo zaradi prepovedi odlaganja pnevmatik na odlagališčih v EU. Vendar lahko takšna zrnca in zastirke vsebujejo škodljive kemikalije, kot so policiklični aromatski ogljikovodiki, kovine in ftalati. Mikroplastična zrnca se lahko razširijo v okolje prek deževnice ali prek obutve in oblačil.
Prvi ukrepi bodo stopili v veljavo že sredi oktobra, ko bo prepovedana prodaja kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo mikrokroglice, vključno s pilingi. Večina industrije je že prenehala uporabljati plastične delce v pilingih in jih zamenjala z biorazgradljivimi. Prav tako bo že od sredine oktobra prepovedana prodaja razsutih plastičnih bleščic.
Za ostale izdelke bo veljalo daljše prehodno obdobje, da se proizvajalci prilagodijo novim pravilom in najdejo alternative. Za kozmetične izdelke bo veljalo prehodno obdobje od 4 do 12 let.
“Prepoved namerno dodane mikroplastike obravnava resno skrb za okolje in zdravje ljudi. Mikroplastiko najdemo v morjih, rekah in na kopnem, pa tudi v hrani in pitni vodi. Čeprav gre za majhne delce, je ta korak ključen za zmanjševanje človekovega povzročanja onesnaževanja,” je poudaril komisar za okolje.
Vir: n1info