Uprava državne varnosti (UDBA) je bila tajna politična policija, ki je delovala v socialistični Jugoslaviji od leta 1946 do 1991, vključno v Sloveniji, kjer je igrala pomembno vlogo pri ohranjanju zloglasnega komunističnega režima.
UDBA je natančno spremljala in preganjala posameznike ali skupine, ki so nasprotovali komunističnemu režimu. Šlo je za politične disidente, intelektualce, verske voditelje, pa tudi člane bivših političnih strank. Da bi preprečili organizacijo opozicijskih skupin, je UDBA pogosto infiltrirala različne organizacije, kot so verske skupnosti, kulturna društva in ilegalne politične skupine. Informatorji in agenti so poročali o aktivnostih teh skupin.
Udba je v komunističnem režimu imela tako najpomembnejšo vlogo, zaradi katere je bilo zaprtih, mučenih in ubitih na tisoče ljudi. Tajna policija ali je tako zalezovala tako domače kot tuje novinarje, duhovnike in zavržene slovenske ter jugoslovanske komuniste (npr. Rankovića, Kavčiča, Djilasa). Na tujem je izvajala atentate (celo na tuje politike), likvidacije, bombne napade in ugrabitve. Slovela je tudi po zmontiranih procesih, na katerih so nič hudega sluteče nedolžne posameznike (celo politično nezainteresirane glasbenike in kulturnike) z mučenjem prisilili v lažna pričevanja. Prav tako je mnoge pošiljala na prestajanje zaporne kazni na Goli otok.
Ravno zato, sodelavci UDBE v času demokratičnih sprememb na območju nekdanje Jugoslavije nikoli nebi smeli biti politični funkcionarji, še zdaleč pa ne politični komisarji v tako pomembni inštituciji, kot je Evropska unija. Ravno zato Marta Kos nikoli nebi smela biti kandidatka za evropsko komisark, saj je kot konfidentka Udbe ovajala ljudi.
Kaj je Kosova počela v UDBI? Marta Kos kot konfidentka Udbe delala tudi med svojim bivanjem v Nemčiji, v mestu Köln, na radijski postaji Deutsche Welle, kamor se je preselila dva meseca po padcu Berlinskega zidu (novembra 1989). Viri pravijo, da naj bi jo imel na zvezi uslužbenec (inšpektor) SDV Stojan Celin, ki naj bi ga tudi na Koroškem poznali kot znanega udbovca. Kosova naj bi mu informacije iz Nemčije pošiljala po pošti, prek svoje znanke oziroma prijateljice, soplavalke, pisma za Celina, ki jih soplavalka ni smela odpreti, pa naj bi bila označene z dvema črticama, na kuverti, levo zgoraj. Pisma naj bi Celinu, prijateljica Marte Kos, po dogovoru z Marto, osebno dostavljala. Razkriva Bojan Požar na portalu Požareport.
Kaj je pisalo v teh pismih, koga je Marta Kos ovajala, koga zasledovala in o kom pisala, verjetno ne bomo nikoli izvedeli. Zagotovo pa je zaradi tega morebiti nastradalo veliko ljudi.
Je tak človek primeren za evropskega komisarja? Presodite sami!