Velika noč je eden najpomembnejših krščanskih praznikov in ima zelo bogato zgodovino, simboliko in običaje. Pri nas praznujemo Veliko noč, od leta 1991. V času komunizma so komunisti namreč prepovedali vse krščanske praznike.
Slovenci smo praznovali Veliko noč že v zgodnjem srednjem veku, z močnim vplivom ljudskega izročila. Ohranili smo številne unikatne običaje: praskanke, pirhi, potice, velikonočni zajtrk. A v času socializma (Jugoslavija) so bili verski obredi zapostavljeni a domače praznovanje je ostalo močno, kjub temu, da so zaradi tega ponekod ljudje nastradali. Danes je Velika noč ponovno verski in družinski praznik s posebnim pomenom.

Dobška mladež se v veselem prazničnem razpoloženju vrača iz Bezuljaka, kamor je nesla žegen. Leto 1953
V Sloveniji praznujemo veliko noč sicer v ponedeljek, po nekaterih evropskih državah pa tudi v petek in soboto. Velika noč (včasih rečeno tudi “vstajenje”) je namreč praznik vstajenja Jezusa Kristusa od mrtvih, tri dni po njegovi smrti na križu. To je osrednji dogodek krščanske vere – zmaga življenja nad smrtjo, upanja nad obupom.
Veliko noč že teden prej zaznamujejo zelo pomenljivi dnevi. Cvetna nedelja – spomin na Jezusov prihod v Jeruzalem, Veliki četrtek – spomin na zadnjo večerjo, Veliki petek – dan Jezusove smrti, Velika sobota – dan tišine, čakanja, Velikonočna nedelja – Jezusovo vstajenje, zmaga nad smrtjo.

Spomin na Jezusovo trpljenje in smrt na križu.
Velikonočne jedi pa niso le kulinarična tradicija – vsaka jed ima poseben simbolni pomen, povezan s krščansko vero, naravo in življenjskim krogom. Kakšen je pomen najbolj značilnih velikonočnih jedi, ki jih Slovenci običajno blagoslavljamo in jemo za velikonočni zajtrk?
– Jajce je starodavni simbol življenja in plodnosti. V krščanstvu simbolizira Jezusovo vstajenje – kot se iz trde lupine izleže novo življenje, tako je Kristus vstal iz groba.
– Šunka ali suho meso. Mesna jed simbolizira praznovanje, saj se po postu (ko se meso ne uživa) znova jé “težka” hrana. Šunka predstavlja obilje, blagoslov dela, in življenjsko moč.
– Hren je pekoč in oster – simbolizira grenkobo Jezusovega trpljenja.
– Kruh je osnovna človeška hrana – simbol življenja, Kristusovega telesa (pri evharistiji).
– Potica pa doda prazničnost, domačnost, in včasih vsebuje orehe (modrost) ali rozine (sladkost življenja)
– Sol je simbol čistosti, zaščite in ohranitve.
– Vino simbolizira Kristusovo kri.

Tradicionalni velikonočni zajtrk
Želimo vam vesele velikonočne praznike pic.twitter.com/651TuWj8WQ
— Spletni portal e-maribor.si 🇸🇮 (@Embportal) April 19, 2025