Slovenija je edina država na svetu, kjer je še vedno živih 4000 borcev iz druge svatovne voljne. Ti so danes stari, če računamo, da so bili med drugo svetovno vojno stari vsaj 18 let, preko 80 let.
Slovenija za take “borce” še vedno zapravlja pravo bogastvo. Za njih gre kar 6.6 milijona evrov. Ti “borci” uživajo določene ugodnosti, med katerimi so dvojno štetje pokojninske dobe, znižana starostna meja za upokojitev, ugodnejša odmera pokojnin in dodatek k pokojnini, ki se financira iz državnega proračuna.
Starostno pokojnino je sicer prejemalo 628 upravičencev, invalidsko 125, družinsko oziroma vdovsko pa 3.153 upravičencev. Kar pomeni, da je med prejemniki štirikrat več vdovcev in družinskih članov kot borcev. Piše portal 360.
Najstarejši prejemnik dodatka k starostni pokojnini je star 106 let, najmlajši pa 86. Sto ali več let je starih 46 upravičencev. Najstarejši prejemnik invalidskega dodatka je star 103 leta, najmlajši pa 93 let. Sto ali več je starih sedem upravičencev. Dodatke prejemajo tudi družinski člani ali vdove in vdovci. Najstarejši prejemnik je star 105 let, najmlajši 74 let. Takšnih, ki so stari 100 ali več let, je v tej kategoriji 50.
Zneski teh “borcev” pa niso mali. Najstarejši prejemnik dodatka k starostni pokojnini je star 106 let, najmlajši pa 86. Sto ali več let je starih 46 upravičencev. Najstarejši prejemnik invalidskega dodatka je star 103 leta, najmlajši pa 93 let. Sto ali več je starih sedem upravičencev. Dodatke prejemajo tudi družinski člani ali vdove in vdovci. Najstarejši prejemnik je star 105 let, najmlajši 74 let. Takšnih, ki so stari 100 ali več let, je v tej kategoriji 50.
Očitno bomo tudi 100 let po drugi svetovni vojni, v Sloveniji še imeli borce. Sicer bolj tiste v glavi, kot na papirju.