Radenci! Ustavno sodišče je zrušilo nekaj, kar bi moralo biti samoumevno?

Ustavno sodišče je zadržalo izvajanje spremenjenega občinskega odloka o imenovanju ulic, trgov in naselij v Radencih do končne odločitve glede pobude o referendumu, na katerem bi odločali o preimenovanju Titove ceste v Cesto osamosvojitve Slovenije.

Ustavno sodišče mimo ustave?

Cesto je občinski svet preimenoval 28. maja, pobudniki referenduma pa so se temu uprli. Očitno z vezami na ustavnem sodišču po predponi komunizma. Po presoji ustavnega sodišča naj nebi bilo izkazano, da bi zadržanje izvajanja izpodbijanega občinskega odloka lahko povzročilo občutnejše škodljive posledice, zlasti ob upoštevanju tega, da poimenovanje Titova cesta velja že vsaj od leta 1979.

Leljak: “Ustavno sodišče je tako zrušilo nekaj, kar bi moralo biti nasploh samoumevno.”

Tako pravijo sicer na ustavnem sodišču. Je pa najbolj zanimivo pri vsem skupaj to, da gre za očitno nagajenje leve politične frakcije, ki ima očitno roko tudi nad sodiščem. Ustavno sodišče je presodilo zadevo, čeprav svoje ni najprej povedalo upravno sodišče. US se je postavilo v tem primeru nad vsemi sodišči in to kar na prvi stopnji. Pri tem se seveda lahko sprašujemo, kdo ima dejansko oblast v tej državi in v Radencih. Bivši komunisti v Rradencih so oitno še kako živi in izvajajo pritisk na odločanje v občini Radenci. Nekaj 10 komunističnih veljakov, kot naprimer glavni  Vukajč Franc in skupinica zanasenjekov socializma, ki so navajeni starih časov, tako pišejo razna pisma in spodpavajo temeljno demokracijo v Radencih.

župan Radencev: Roman Leljak

»Ustavno sodišče je bistveno posegalo v pravni red, ki bi v eni demokratični državi moral obvelajati da se imamo pravico se pravdati na sodišču skozi vse stopnje sodišč,« pravi Romen Leljak. »V tem trenutku ni zaupanja v takšen pravni sistem!«  Kaj še preostane občini Radenci?  Potrebno je torej izključiti ustavno sodišče iz odločanja. Ko občinski svet sprejme odločitev in ustavi izvajanje odloka o spremembi imena ulice in ga, kot takšnega razveljavi. Ko je odlok razveljavljen, ustavno sodišče nima več nobene pravice odločanja.

Romen Leljak: Čudimo se, da je sedem ustavnih sodnikov v nasprotju s svojo dosedanjo prasko kljub neizkoriščenju pravnih sredstev prehitelo sodnike Upravnega sodišča in so zaščitili Titovo cesto.


V Radencih je torej pričakovati referendum, torej gre občina v neposredno demokracijo, kjer bodo Radenčani z jasnim vprašanjem odločali ali si želijo Titovo cesto, ali cesto slovenske osamosvojitve. Referendum bi izvedli spomladi 2021 leta. Strošek z referendumom bi bil bistveno manjši kot strošek pravdanja, ob dejstvu, da nimamo zagotovil o pravičnem delovanju pravne države.

Kot je dejal Roman Leljak v razgovoru za Novo24 TV, o Titovi cesti še vedno odloča tudi upravno sodišče. Praksa Ustavnega sodišče pa je, da zavrača vse, dokler niso izrabljena vsa pravna sredstva. Tokrat ne…bojijo se, da bi Upravno sodišče sledilo občini. Izraba moči zadnjega pri delitvi pravice ni demokratično in je zloraba sodne veje oblasti.

MG


.

VREME

Maribor
rahel dež
92%
2.1km/h
100%
6°C
7°
5°
5°
Wed
4°
Thu
3°
Fri
6°
Sat
8°
Sun

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.