Kaj takega pa je možno le pri nas! Župan glavnega mesta postavi spomenik človeku, ki je bil fanatično proti samostojni slovenski državi? Kdo je bil sploh Janez Stanovnik?
Knjiga o življenju Janeza Stanovnika
Raziskovalec udbovskih arhivov in publicist mag. Igor Omerza nadaljuje z intenzivnim raziskovanjem naše polpretekle zgodovine, ki jo je zaznamoval totalitarni komunistični sistem. med drugim ja napisal tudi knjigo o Janezu Stanovniku! Predstavljamo vam nekaj podrobnosti iz knjige.
Igor Omerza je ob knjigi, ki jo nebi nikoli napisal, če Jankovič nebi Stanovniku postavil spomenika dejal, da je bil Stanovnik fanatično nastrojen proti samostojni slovenski državi, in to v funkciji člana in predsednika predsedstva Socialistične Republike Slovenije (obdobje 1984–1990) in zato se mu je zdelo primerno, da o njem napiše kritično politično biografijo.
Edvard Kardelj je Stanovniku zrihtal praktično vse?
Vsak komunist je moral biti vezan v neko osnovno organizacijo, in ker je bil Stanovnik takrat Kardeljev tajnik, Kardelj pa je bil minister za konstituanto in podpredsednik vlade FLRJ, je bil vezan v vladno osnovno organizacijo v Beogradu. Stanovnik je zanimivo izhajal iz verne katoliške družine, že pred drugo svetovno vojno pa naj bi izgubil vero v Boga in se vse bolj navduševal nad marksistično literaturo. Komunist naj bi postal aprila 1944 (kandidat za partijo pa decembra 1943) hkrati pa je še vedno deloval kot krščanski socialist in tako neženirano zavajal svoje krščanske tovariše.
Leta 1940 se je vpisal na pravno fakulteto, toda študij prava je končal šele po vojni v Beogradu. Med ljubljanskim študijem je aktivno deloval proti italijanskemu okupatorju. Nekdo ga je zaradi tega ovadil in oktobra 1941 je bil aretiran. Posledično je preživel tri mesece v preiskovalnem zaporu. Februarja 1942 je bil izpuščen in že kmalu zatem je odšel v partizane. Sicer pa ni bil Stanovnik kar tako. Kot vneti komunist je takoj po končani vojni v Beogradu delal v Kardeljevem ministrstvu za konstituanto. Ker pa je šlo za delo, ki bi ga moral opravljati pravnik in ne pravniški bruc, se je Stanovnik potožil Kardelju, da mu delo kljub garanju ne gre od rok, zato ga je le-ta postavil za svojega tajnika.
Po vezah je Stanovnik oktobra 1965 odšel v Ženevo, kjer je nastopil položaj svetnika generalnega sekretarja Konference OZN za trgovino in razvoj, ki jo je vodil U Tant. No, leta 1967 ga najdemo spet v Beogradu, kjer je postal član zvezne, Špiljakove vlade. Že naslednje leto, 1968, ga je U Tant, tedaj že v funkciji generalnega sekretarja OZN, povabil, da prevzame položaj izvršnega sekretarja Ekonomske komisije OZN za Evropo. Mika Špiljak Stanovnika ni hotel izpustiti, a takrat je posredoval vsemogočni Kardelj in Stanovniku je bilo dovoljeno začasno oditi v Ženevo, kjer pa je »začasno« ostal vse do božiča leta 1982!
Pripravljal aretacijo Janeza Janše?
V času osamosvajanja je bil Stanovnik tudi v ožji skupini, ki je bila seznanjena s tajnimi pripravami na aretacijo Janeza Janše. Pri tem se je debelo lagal, da ni vedel nič o najdbi vojaškega dokumenta pri Janši na Mikro Adi. Laganje se je zgodilo na parlamentarni preiskovalni komisiji JBTZ 26. februarja 1996! Ker je imel Stanovnik pred komisijo status priče, je to pomenilo tudi krivo pričanje. V knjigi o Janezu Stanovniku pravi Igor Omerza.
Kot je dejal Stanovnik: “Lahko danes v mene strelja, kdor hoče, toda od jugoslovanske usmeritve ne bom odstopil, dokler bom živ.”
MG