Veliko pozornosti predvsem levičarskih medijev in javnosti je pritegnilo, ko je Ivan Gale na spletnem omrežju sporočil, da je ostal brez službe na zavodu za blagovne rezerve.
Zakaj je službo izgubil Ivan Gale?
A Ivan gale ni povedal zakaj je izgubil službo in kaj je delal na Zavodu za blagovne rezerve. Postopek je vršilec dolžnosti direktorja zavoda za blagovne rezerve Toni Rumpf sprožil proti trem v preteklosti vodilnim na zavodu: Antonu Zakrajšku, Alojziju Černetu in Ivanu Galetu. Pri vseh teh pa je razlog nenavaden nakup ventilatorjev (respiratorjev) bellavista 1000. Pri nakupu 46 ventilatorjev sta pomagala Gorenje in njegov lastnik Hisense, njihovo uporabo pa je avgusta zaradi načina uvoza začasno prepovedala javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke zaradi tveganj za javno zdravje. Zavod za blagovne rezerve jih je iz Kitajske uvozil brez vednosti proizvajalca, brez potrebnih dovoljenj in mimo strokovnih pravil.
Da so ventilatorji bellavista 1000 tvegani in je zaradi tega potrebna previdnost, smo pred začasno prepovedjo rabe opozorili na Siolu, ko je javna RTV v Tarči s pomočjo Galeta močno problematizirala nakupe ventilatorjev znamke siriusmed, ki jih je uvozilo podjetje Geneplanet. Ti, kot so opozorili strokovnjaki, za zdravljenje bolezni covid-19 niso primerni brez dodatne opreme, ki pa je ob uvozu niso imeli niti ventilatorji bellavista 1000, za katere pa je bilo konec lanskega leta v ZDA, Kanadi in tudi pri nas izdano opozorilo o nevarnosti posameznih serij. Opozorilo je bilo objavljeno zaradi napake v programski opremi, ki bi lahko ogrozila tudi življenja. Piše SIOL.NET
Gale je bil s potekom sklepanja pogodb katero sta podpisala Zakrajšek in Černe seznanjen, kot vodja splošne službe pa bi moral zagotavljati zakonitost delovanja in je bil tudi pooblaščen, da Zakrajška kot direktorja nadomešča od 13. marca 2020 v okviru vseh njegovih pooblastil. Po tretji pogodbi, po kateri je kraj dobave respiratorjev nenadoma postala Kitajska, je Gale kot vršilec dolžnosti direktorja 16. aprila podpisal naročilnico podjetju Intereuropa, da bo za slabih sto tisoč evrov med 16. in 20. aprilom te naprave to podjetje prepeljalo v Slovenijo. A v resnici so bili respiratorji že dva tedna pred izdajo naročilnice v Sloveniji, kar je razvidno tudi iz pozneje izdanega računa, v katerem je kot datum transportne storitve naveden 3. april 2020. Zavod za blagovne rezerve Galetu očita, da je v naročilnico namerno zapisal napačne podatke, saj je vedel, da so naprave že v Sloveniji, to pa je storil zato, da bi zagotovil pravni temelj za izdajo računa in potem za plačilo, ki pa ga ni bilo mogoče izvesti, kot je to opredelil, saj je bilo blago dostavljeno že krepko pred izdajo naročilnice.
Gale si je očitno z oddajo Tarča skopal veliko jamo in politika, ki si jo tako neznansko želi je zanj le še bolj oddaljena.
MG