Kaj se dogaja z našo lepo državo in še več, kaj se dogaja z našim lepim slovenskim jezikom? Na osnovni šoli Rudolfa Maistra v Šentilju poučuje učiteljica otroke stare od 7 do 8 let, ki slovenščine sploh ne obvlada.
Učiteljica razrednega pouka mora obvladati širok spekter znanj, veščin in kompetenc, saj ima pomembno vlogo pri oblikovanju temeljev otrokovih znanj, spretnosti, in vrednot. Seveda je znanje slovenskega jezika eden ključnih pri sporazumevanju. Še posebej ko gre za poučevanje otrok starih od 7 do 8 let.
Na osnovni šoli Rudolf Maister v Šentilju imajo 7 ali 8 let stari otroci, ki so v drugem B razredu, učiteljico A. Ristić, katere ne razumejo. Sami pravijo, da govori čudno in po njej pobirajo besede, ki niso značilne za slovenski jezik, kot so: “Dođi ovamo, dobar dan, neznaš ništa, nemoj” in podobno. Poleg tega, naj učiteljica ne bi, kot so nam zatrdili starši otrok, uporabljala niti dvojine, ki je značilna za slovenski jezik. Ker je omenjena učiteljica A. Ristić razredna učiteljica, poučuje torej vse predmete, torej tudi slovenščino.
Ogorčeni starši učencev, 2. B razreda, osnovne šole Rudolf Maister Šentilj se upravičeno sprašujejo, kakšno izobrazbo bodo dobili njihovi otroci, če omenjene učiteljice v šoli niti ne razumejo dobro, kaj šele, da bi se od nje lahko kaj naučili. Tako morajo starši, svoje otroke doma dodatno izobraževati o pravilni rabi slovenskega jezika, da doma ne govorijo tujih besed, ki jih slišijo od svoje učiteljice.
Starši, ki so se obrnili na naš portal, seveda razumejo trenutni položaj v šolstvu, kjer primanjkuje učiteljev, a pri tem poudarjajo, da bi morala biti pravila, glede znanja jezika predvsem strožja, saj ti učitelji v šoli poučujejo otroke, ki ne razumejo več jezikov in so ob takem poučevanju povsem zbegani.
Z vprašanjem smo se zato na našem portalu obrnili na ravnateljico OŠ Rudolfa Maistra Mihelca Fajs, na njene odgovore še čakamo. Prav tako smo se z vprašanji obrnili na ministra za vzgojo in izobraževanje dr. Vinka Logaja. Tudi na odgovor ministra še čakamo.
V imenu slovenskega jezika, katerega moramo Slovenci spoštovati in negovati, če nočemo, da bi propadel, bi moralo ministrstvo povleči koreniti spremembe v izobraževanju naših najmlajših. Tudi po zakonu o rabi slovenskega jezika se morajo učenci v šoli poučevati v slovenskem jeziku. V 12. členu zakona o rabi slovenskega jezika, namreč piše: “Na območju Republike Slovenije vzgoja in izobraževanje v javno veljavnih programih, od predšolske stopnje do univerze, potekata v slovenščini.”
Upajmo le, da je pravilnik o rabi slovenskega jezika prebrala tudi ravnateljica Mihelca Fajs.