Na tnalu je ponovno Urška Klakočar Zupančič. Famozna predsednica Državnega zbora (DZ), ki se s svojimi aferami vse bolj zapleta in hram demokracije spreminja v cirkus brez primere. V Stranki upokojencev Slovenije želijo njen odstop.
V stranki Glas upokojencev so za naš portal zapisali: “V stranki izpostavljajo, da v zadnjih mesecih Državni zbor vse bolj spominja na oder za spektakel, kjer prevladujejo teatralnost, provokacije in osebni obračuni, namesto da bi poslanci dostojanstveno zastopali državljane. Kot osrednjo figuro tega dogajanja vidijo predsednico Državnega zbora: »Njena vloga bi morala biti predvsem zagotavljanje reda, spoštljive komunikacije in varovanje ugleda institucije. Vendar pa se zdi, da namesto tega parlament vse bolj postaja oder za osebne obračune, provokacije in nastope, ki bolj sodijo v burleskne predstave kot v hram demokracije.”
“Poslanci so zavezani etičnemu kodeksu, ki zahteva spoštljivo komunikacijo, varovanje ugleda DZ in delovanje v korist ljudi — ne za osebno promocijo. Ko vodstvo parlamenta legitimira neprimerno vedenje, s tem odpira vrata političnemu populizmu,” so zapisali.
Urški Klakočar Zupančič očitajo sledeče:
– Kršenje parlamentarnih pravil – Predsednica DZ je večkrat samovoljno prekinjala govore poslancev opozicije, omejevala njihovo razpravo in selektivno interpretirala poslovnik DZ.
– Neprimeren odnos do poslancev in državljanov – Med vodenjem sej je pogosto uporabljala pokroviteljski ton, žaljivo komentirala poslance ter izključujoče obravnavala drugače misleče.
– Izgon upokojencev iz parlamenta – Ob obisku upokojencev in Pavla Ruparja v Državnem zboru je bila njihova prisotnost neupravičeno omejena, kar kaže na nespoštovanje dialoga z eno najranljivejših skupin v družbi.
– Neprimerno vedenje v Državnem zboru – Večkrat je s svojim ravnanjem razvrednotila institucijo, ki bi morala biti simbol dostojanstva in resnosti. Med poslanci je dvigovala krilo, kar je v javnosti sprožilo ogorčenje in vprašanja o primernosti njenega obnašanja na najvišji funkciji v parlamentu. Tovrstna dejanja ne prispevajo k ugledu zakonodajnega telesa in mečejo senco na njegovo integriteto.
– Seksistični in pokroviteljski izpadi – Namesto da bi delovala povezovalno in enakopravno do vseh poslancev, smo večkrat videli pokroviteljsko in omalovažujoče obnašanje do tistih, ki niso del vladajoče strukture.
Predsednica DZ se a to še ni odzvala in se verjetno tudi ne bo. Očitno bomo še vsaj eno eto spremljali parlamentarni cirkus in se spraševali do kam gre še lahko ta neumnost.