Velik pritisk na bolnišnice! Za zdaj 55 intenzivnih postelj, odprli še tri Covid bolnišnice

slika je naključna

Število okuženih s koronavirusom še vedno narašča. Slovenija pa je že teden dni na rdečem seznamu držav. Zdravniki se bojijo najhujšega.

Število Covid bolnikov se povečuje

V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih.

Zagotovitev dodatnih postelj in sestrskih ekip

UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več. Piše 24ur.


Na petkovem sestanku premierja Janeza Janše, ministra za zdravje Tomaža Gantarja, poslovnih in strokovnih direktorjev sedmih bolnišnic prve in druge linije (UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik, SB Celje, SB Novo mesto, SB Murska Sobota, SB dr. Franca Derganca Nova Gorica) in vodje strokovne skupine dr. Beović so se dogovorili, da bodo za prihajajoči mesec zagotovili 59 postelj intenzivne terapije, 175 postelj na oddelkih za covid bolnike in posledično toliko strokovno usposobljenih zdravniško sestrskih ekip.

Načrt za izboljšanje dela

Šest splošnih bolnišnic SB Brežice, SB Izola, SB Jesenice, SB Slovenj Gradec, SB Ptuj, SB Trbovlje bo prispevalo kader in pomagalo najbolj obremenjenim bolnišnicam. Potrebna je pravna podlaga.” Minister Gantar pa je ob tem pojasni, da peti protikorona paket “predvideva zato možnost prerazporejanja zaposlenih”. 

Stanje v UKC Maribor

UKC Maribor imajo dve ozki grli, kader in prostor. Ob medicinskih sestrah jim primanjkuje tudi zdravnikov intenzivistov. Direktor prof. dr. Vojko Flis pove, da je “problem predvsem ustrezno usposobljen kader, ki je vešč delovanja z ventilatorji in drugimi zahtevnimi aparaturami. Na prostem trgu ni sester in zdravnikov, zato jih je težko nadomeščati, težko se bo izogniti opuščanju specialističnih ambulant.” Ob tem nimajo niti primernih prostorov. Zgovorno dejstvo je, da bodo zdaj za dve intenzivni postelji preuredili operacijsko dvorano, kjer bodo morali napeljati še dodatne ustrezne priključke za ventilatorje in druge aparature.



Facebook
Twitter
LinkedIn

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.