Vsi bodo jutri premaknili urine kazalce ob dveh, le naša vlada ob treh?

Ob vsakoletnih premikih ure se vedno znova spomnimo na prizadevanja Evropske komisije, da bi prehode na zimski in poletni čas ukinila.

V nedeljo bomo znova “spali eno uro manj”, saj bomo prešli na poletni čas in uro premaknili za eno uro naprej. Čeprav je z radijskim vodenjem ur, ki se samodejno posodabljajo, dela s premikanjem kazalcev bolj malo, pa nas še nekaj dni po spremembi ure spremljata zaspanost in zmedenost. Britanski raziskovalci spanja so že pred časom opozorili, da premik ure negativno vpliva na spanje in zdravje.


V Evropski uniji se sicer že več let omenja možnost ukinitve premikanja ure. Predlog za to je po izvedbi spletne ankete, v kateri je velika večina sodelujočih Evropejcev podprla ukinitev premikanja ure, leta 2018 pripravila Evropska komisija. Zakonski osnutek je predvideval ukinitev premikov ure dvakrat letno in državam članicam pustil proste roke, da se same odločijo in poenotijo, ali bodo ohranile poletni ali zimski čas. Leta 2019 je osnutek v prvem branju podprl tudi Evropski parlament, njihov načrt pa je predvidel, da bi uro zadnjič premaknili leta 2021. A se nič ni premaknilo.

Ob dveh, in ne ob treh, kot je pisala Vlada Republike Slovenije, bomo tudi v Sloveniji premikali urne kazalce za eno uro naprej

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.