Saj ni res pa je. Električni bojlerji, katere so nekateri uporabljali vse svoje življene, bodo 1. januarjem prepovedani. Kako boste pa lahko sedaj lahko ogrevali vodo?
V pravilniku o učinkovit rabi energije, št. 3, je določeno, da je za ogrevanje prepovedana uporaba generatorjev toplote in grelnih teles, ki delujejo po Joulovem načinu, kar z drugimi besedami pomeni, da gre za neposredno rabo električne energije. Med takšna grelna telesa ali generatorje toplote spadajo IR-paneli, električno talno gretje, grelniki sanitarne vode (bojlerji), električni radiatorji.
Ob tem pa velja poudariti, da bo določilo o električnih grelnikih za sanitarno vodo, začelo veljati šele 1. januarja 2025. Od takrat naprej bomo lahko kupili le še grelnike, katerih moč je manj kot 2 kW, in grelnike s prostornino največ 15 litrov. Glede na ponudbo pa ima večina grelnikov moč 2 kW, kar je glede na pravilnik preveč. Piše Žurnal24.
To zadnje pomeni, da v primeru, ko moramo na primer zamenjati dotrajane IR-panele ali pa električni radiator v hiši, ki ne izpolnjuje zgoraj navedenih izjem, novih podobnih ne smemo več vgraditi. Ogrevanje in pripravo sanitarne vode moramo rešiti drugače. Z uporabo tehnike, ki ne deluje neposredno na električno energijo oziroma po Joulovem načinu.
Druga možnost odstopanja od teh zahtev pa velja, če je stavba tako energijsko učinkovita, da ne presega polovične mejne vrednosti dovoljenih toplotnih izgub. Dovoljene toplotne izgube pa so največ 25 kWh na kvadratni meter na leto. To pomeni, da je uporaba električnih generatorjev toplote dovoljena le v stavbah, ki so energijsko izjemno učinkovite, celo bolj kot pasivne hiše.