Eva Irgl je ena izmed najbolj prepoznavnih poslank državnega zbora. Prava Vipavka, ki izvaja svoje nastope korektno in brez sovražnosti. Že pred osmimi leti sem napisala tekst o sovražnem govoru. In ta še danes drži.
SOVRAŽNI GOVOR JE POTREBNO OBSODITI PO VSEBINI, NE PO GOVORCU
“Pred osmimi leti sem napisala tekst o sovražnem govoru. Žalosti me, da se v vseh teh letih, tudi mojih prizadevanj in opozarjanj na tem področju, v zavesti mnogih ni nič spremenilo. Celo več, kot sem v tekstu že takrat opozorila, umanjkanje obsodbe takšnih ravnanj bo tej politični metodi sovraštva v prihodnje dalo še večjo moč. Po vsem tem kar se dogaja v parlamentu, v medijih in na ulici, mi je hudo, ko vidim, da je bila moja ocena točna,” je zapisala Eva Irgl.

Eva Irgl, poslanka SDS, slika Facebook
“Lep primer takšne napačne interpretacije, ki nato vodi v diskvalifikacijo govorca, je bil govor predsednika vlade Janeza Janše na shodu Zbora za republiko, kjer je govoril o posameznih družbenih pojavih, ki imajo zaradi že zgodovinsko znanih prijemov, očitne znake fašizma. Glede na ideologijo, ki so jo posamezniki zaradi dnevno političnih ciljev zlorabili, pa lahko dejansko govorimo o levem fašizmu. Ta deluje po principu, cilj opravičuje sredstva. Izraz levi fašizem je sicer prvi uporabil britanski novinar, ko je govoril o ideologiji filozofa Slavoja Žižka. Vendar pa je medijski stroj skupaj z različnimi predstavniki civilnih združenj, ta govor takoj zlorabil za napačno interpretacijo povedanega, kar pa je zaskrbljujoče tudi iz vidika objektivnega poročanja. Ljudje imajo namreč pravico do celovite informacije, da lahko potem sami presojajo in tudi neobremenjeno sodelujejo pri vsakokratnem demokratičnem procesu.”
Slovenci smo se v naši zgodovini nemalokrat znašli v situaciji, ko ni bilo dovoljeno na glas spregovoriti o nasilju, nestrpnosti in obračunavanju. Prihajam namreč s primorske, ki jo je močno prizadel fašizem med svetovnima vojnama. Metode takratne fašistične okupacije in nasilne asimilacije Primorcev so segale na različna področja. Od šolstva, kjer se je striktno uvajal italijanski jezik, pa vse do preganjanja pogumnih učiteljev in duhovnikov, ki so namesto grobo vsiljenega italijanskega jezika, si drznili uporabljati slovenski jezik. Vse to sodi med fašistične metode, ki še dandanes očitno lahko padejo na plodna tla. Vedno lahko zamenjajo cilj in namen, ampak v svojem bistvu nedemokratičnosti ostanejo iste.
Vsaka kritika je nujna za obstoj demokracije, vendar le, če je objektivna.

grožnja, slika je simbolna
“Vse prelahko je zabrisati mejo med sovražnim govorom ter svobodo govora. Pravica posameznika se neha tam, kjer se prične pravica drugega. Slovenska ustava se glede sovražnega govora opredeli v 63. členu, kazenski zakonik pa v svojem 300. členu jasno določa tudi kazensko odgovornost za tistega, ki izziva ali razpihuje narodnostno, rasno ali versko sovraštvo, razdor ali nestrpnost, ali širi ideje o večvrednosti ene rase nad drugo. Vsi pogoji za učinkovit pregon sovražnega govora so torej postavljeni, vprašanje je le, zakaj se ne izvajajo. Brez učinkovitega prepoznavanja in ukrepanja ob takšnih pojavih namreč tvegamo, da se ekstremizem v vseh svojih oblikah ter pojavih, kamor sodi tudi levi fašizem, lahko trajno zasidra v naši zavesti in družbi nasploh.”
Na to v SDS opozarjamo že vrsto let.