Pokvarjeno do konca! Kar ministri levih vlad lahko, minister Hojs ne sme?

ALEŠ HOJS
ALEŠ HOJS

Osrednji mediji v rokah levih gospodarskih in političnih struj in opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so zagnali vik in krik glede navodil notranjega ministrstva Aleša Hojsa zaradi njegove zahteve v.d. generalnega direktorja policije Andreju Juriču, da mora izvesti revizijo različnih preiskav.

Kar ministri levih vlad lahko, minister Hojs ne sme?

Preiskave naj bi se nanašale na Banko Slovenije iz leta 2012, revizijo primera domnevne zlorabe prevladujočega položaja družbe Pro Plus pri televizijskem oglaševanju, revizijo lani zavržene kazenske ovadbe bančnikov iz NLB v primeru Farrokh, revizijo primera domnevne korupcije v zdravstvu pri nakupu žilnih opornic ter revizijo primera preiskave sumov nepravilnosti na otroški srčni kirurgiji.

A kar levi ministri lahko, desni ne smejo. Pa čeprav je vse to legitimno. Smo pogledali kakšne revizije so si privoščili nekateri levi ministri.

  • Prvi primer bomo predstavili iz leta 2009. Minister za pravosodje Aleš Zalar je odredil nadzor nad delom Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani. Nadzor so izvedli, ker ministrstvo od Vrhovnega državnega tožilstva ni pridobilo vseh podatkov glede kazenskega pregona finskega novinarja Magnusa Berglunda, ki jih je zahtevalo. Ne spominjamo se, da bi katerikoli medij delal problem iz zahteve pravosodnega ministra Zalarja v času Pahorjeve vlade.
  • V preteklosti je odmeval t.i. Lahovnikov zakon, ki je omejil izplačila menedžerskih plač v državnih podjetjih. Takratno vodstvo DUTB pod vodstvom dr. Marka Simonetija je na vsak način hotelo zaobiti Lahovnikov zakon. Odmevale pa so tudi prodaje terjatev vodilnih na DUTB-ju ameriški investicijski banki Bank of America Merrill Lynch terjatev do holdinga ACH. Terjatve so prodali pod ceno, ameriška finančni konglomerat pa je zaslužil več milijonov evrov. Zato je finančno ministrstvo v času Cerarjeve vlade zahtevalo večji nadzor nad delovanjem slabe banke.
  • V preteklosti je odmevala afera Koroška dečka v času ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak. Mladoletna dečka sta bila žrtvi dolgoletnih anomalij v sistemu na področju socialne politike. Njuna tragedija se je pričela, ko je njun oče ubil njuno mamo. Težava je nastala, ker skrbnika nista dovolila, da bi imela stike z očetom. V igro je vstopil CSD Velenje in oba otroka nasilno odvzel starima staršema in ju odpeljali v rejništvo.
  • Največja podobnost z aktualnim primerom sedanjega ministra Aleša Hojsa je izvedla ministrica za notranje zadeve v Cerarjevi vladi Vesna Györkös Žnidar, ko je odredila nadzor nad delom Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Med drugim se je decembra 2018 razkrilo, kako si NPU v nasprotju z zakonodajo pripravlja interne akte po svoji meri, ne sodeluje z ostalimi enotami policije NPU in jim v nasprotju s pristojnostmi naroča policijskim enotam, naj zbirajo obvestila.

Levi očitno lahko! In tudi zakon jasno pravi:  23. člen Zakona o državni upravi namreč predpisuje, da minister daje organu v sestavi obvezna navodila za delo ter mu naloži, da v mejah svoje pristojnosti opravi določene naloge ali sprejme določene ukrepe ter mu o tem poroča. V 24. členu pa piše, da ministrstvo nadzoruje delo organa v sestavi. Minister lahko zahteva poročila, podatke in druge dokumente v zvezi z opravljanjem dela organa v sestavi. Predstojnik organa v sestavi mora ministru redno in na njegovo posebno zahtevo poročati o delu organa v sestavi in o vseh pomembnejših vprašanjih s področij dela organa v sestavi.

V čem je torej problem?

MG

VREME

Maribor
delno oblačno
79%
2.6km/h
37%
6°C
8°
4°
6°
Sat
8°
Sun
11°
Mon
12°
Tue
12°
Wed

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.