Vključitev invalidov v družbo

Vir: Pixabay

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti dr. Anja Kopač Mrak je v poslanici ob mednarodnem dnevu invalidov, 3. decembru, med drugim zapisala, da Evropska unija letos ta dan obeležuje pod geslom:”Smo državljani EU”.

Evropska unija je tako kot Slovenija ratificirala Konvencijo o pravicah invalidov, ki določa, da »države pogodbenice te konvencije priznavajo enako pravico vsem invalidom, da živijo v skupnosti in enako kot drugi odločajo ter sprejemajo učinkovite in ustrezne ukrepe, ki jim omogočajo polno uživanje te pravice ter polno vključenost v skupnost in sodelovanje v njej. Slovenija v EU aktivno sodeluje tudi na področju ustvarjanja invalidske politike.

Evropska unija je zavezala države članice, da s svojimi ukrepi zagotovijo preprečevanje in odstranjevanje diskriminacije na podlagi invalidnosti oziroma zagotavljanje enakih možnosti za invalide.

Ministrstvo je v letošnjem letu sprejelo dodatne ukrepe k izenačevanje možnosti invalidov in to so sofinanciranje tehničnih pripomočkov za invalide s senzornimi okvarami, sofinanciranje prilagoditve vozila gibalno oviranim invalidom in novo v letu 2018 bo možnost pridobitve psa pomočnika za težko oziroma najtežje gibalno ovirane invalide. V letošnjem letu je bil sprejet tudi sistemski Zakon o osebni asistenci, ki določa pravico invalidov do osebne asistence in način uveljavljanja pravice do osebne asistence z namenom omogočati invalidom večjo osebno samostojnost in vključenost v družbo.

Ministrica  je še zapisala, da gre ministrstvo po poti uresničevanja in implementacije Konvencije o pravicah invalidov, zato se je na pobudo Evropske komisije kot najuspešnejše, prijavilo na Evropski projekt »EU Disability Card« oziroma »Evropska kartica ugodnosti za invalide« in kot prvo projekt zaključilo. S tem je bilo ponovno dokazano, da smo lahko vzgled in da s svojimi dobrimi praksami lahko tudi veliko prispevamo k uresničevanju invalidske politike v Evropski uniji.

Sam projekt EU kartica ugodnosti za invalide je pomemben v Evropski uniji, saj povezuje države na področju invalidskega turizma in invalidom omogoča lažje in ugodnejše potovanje. Poleg ugodnosti se s kartico ozavešča in seznanja javnost o invalidih, njihovih zmožnostih, potrebah, željah, načinu življenja, predvsem pa o tem, da so invalidi ljudje, ki potujejo in se s tem osebnostno razvijajo, kot vsi drugi. Zato je pozitiven učinek EU kartice ugodnosti za invalide zagotovo tudi večje vključevanje invalidov v družbo, ne le v domačo, temveč v družbo EU.

Ministrstvo že prehaja na nov projekt »Prehod mladih«, katerega cilj je vzpostavitev celostnega modela podpornih storitev pri prehodu mladih s posebnimi potrebami na trg dela, ki ga bo ob zaključka projekta vključen v sistem zaposlitvene rehabilitacije. Ciljna skupina so mladi s posebnimi potrebami, ki potrebujejo prilagojeno izvajanje programov vzgoje in izobraževanja z dodatno strokovno pomočjo ali prilagojene programe vzgoje in izobraževanja oziroma posebne programe vzgoje in izobraževanja.

J. L.


Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.