Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) bo zaradi nevzdržnih razmer v kmetijstvu začela postopek za organizacijo vseslovenskega kmečkega protesta, je napovedal njen predsednik Jože Podgoršek.
Kmete, ki so ves čas Golobove vlade ne stranskem tiru razburja predvsem sprejem novele zakona o zaščiti živali, za katerega si želijo spremembe, v nasprotnem pa napovedujejo ustavno presojo. Kot je na novinarski konferenci po seji sveta povedal predsednik zbornice Jože Podgoršek, ocenjujejo, da se s takšnimi zakoni uničuje slovenski kmet in slovensko kmetijstvo, kmečke družine pa potiska v vse večje težave. Svet KGZS zato s sprejetimi sklepi med drugim zahteva spremembo zakona o zaščiti živali, saj je po Podgorškovih besedah zadnja sprememba zakona predvsem glede dolžine prehodnega obdobja za prepoved reje kokoši v obogatenih kletkah in prepovedi kastracije pujskov brez uporabe anestezije in analgezije v praksi neizvedljiva.
Od pristojnega ministrstva na KGZS pričakujejo, da bo prehodno obdobje za prestrukturiranje rejcev kokoši v kletkah podaljšalo na 10 let, hkrati pa takoj začelo izvajanje vseh mehanizmov za spodbujanje prestrukturiranja. V povezavi s tem zahtevajo tudi, da roki izvajanja zakona o zaščiti živali ne bodo krajši od tistih, ki jih zahteva Evropska komisija z zakonodajo.
Na kmetijskem ministrstvu medtem napovedi vseslovenskega kmečkega protesta “ne razumejo”. Kot so pojasnili v odzivu na napoved protesta, so pri spremembi kmetijske zakonodaje sodelovali z vsemi deležniki v kmetijstvu. Očitno ta škodljiva Golobova vlada res marsičesa ne razume.