Končno! Državljani držav, ki niso v EU, bodo za vstop v Slovenijo morali plačati

Meja , prehod meje
slika: Moja Dolenjska

Evropska unija (EU) uvaja nov sistem za potovanja znotraj schengenskega območja, ki bo obvezen za vse državljane tretjih držav, ki sicer ne potrebujejo vizuma za vstop v schengensko območje.


EU uvaja sistem ETIAS (European Travel Information and Authorization System). Ta predstavlja pomemben korak naprej v prizadevanjih Evropske unije za zagotavljanje varnosti in zaščite svojih meja. S tem sistemom bo EU lahko bolje nadzirala gibanje ljudi prek svojih meja in učinkoviteje obravnavala morebitne varnostne grožnje, piše Žurnal24.

ETIAS avtorizacijo bo potrebna za vstop v 30 evropskih držav, poleg članic EU so to še Islandija, Liechtenstein, Norveška in Švica. Izjema je Irska. Pridobiti jo bodo morali državljani več kot 60 držav, ki niso članice EU, med njimi državljani iz Balkana, ki največkrat potujejo v Slovenijo. To so državljani Bosne in Hercegovine, Srbije, Kosova, Črne gore, Severne Makedonije in Albanije. 

V schengensko območje bo sicer mogoče vstopiti večkrat, vendar bivanje ne bo smelo preseči 90 dni v 180-dnevnem obdobju. “Potovalna odobritev ETIAS potnikom omogoča le vstop in kratkoročno bivanje na ozemlju evropskih držav, ki zahtevajo ETIAS. Ne daje pa pravice do študija za daljše časovno obdobje ali dela v teh državah.

Državljani tretjih držav, ki bodo morali pridobiti ETIAS, bodo morali avtorizacijo pridobiti pred vkrcanjem na letalo, ladjo ali avtobus, ki jih bo pripeljal v schengensko območje. Prevozniki bodo tako morali preverjati, ali ali imajo potniki veljavno ETIAS avtorizacijo, preden jim bodo dovolili vkrcanje. Potnikom brez avtorizacije bodo morali prevoz zavrniti.

Za vsako prošnjo bo moral prosilec plačati pristojbino za potovalno odobritev v znesku zaenkrat sedem evrov. Plačila sedmih evrov bodo oproščeni potniki, mlajši od 18 in starejši od 70 let.

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.