Preko 1000 ljudi se je včeraj zbralo na shodu proti romskemu nasilju v Šentjerneju. Ker policija ne naredi nič, bodo vzeli varnost v svoje roke, še sporočajo protestniki, tako ministru Poklukarju, kot Golobovi vladi. Se je pa na shodu razkrilo tudi nekaj zgodb, za katere normalen človek, ne more verjeti.
Šentjernejčanom je po vse pogostejših romskih napadih dokončno prekipelo. Tamkajšnja ljudska iniciativa je danes zvečer organizirala protestni shod, ki je bil takšen, kot so zapisali v vabilu: miroljuben, vendar odločen in glasen. Piše Žurnal24.
“Točno teden dni je od zadnjega romskega vandalskega napada na naše posestvo in danes ponoči so romski vandali ponovno razbili eno steklo na rastlinjaku. Naš pes in pok stekla sta nas zbudila in ko sem ob pol treh zjutraj odšel pogledat, kaj se dogaja, je zamaskiran nepridiprav že zbežal čez ograjo. Ko sem se približal ograji, pa sta me dva napadla s palicami in eden me je udaril po glavi ter povzročil nasilniško rano. Zgleda, kot da sem bil na kolinah, policija je prišla takoj in nato še rešilec, ki me je odpeljal na urgenco v Novo mesto, kjer so me oskrbeli. Sem že doma z nekaj šivi na glavi, počutim se dobro, kljub neprespani noči in kar nekaj izgubljene krvi… Hvala vsem za podporo iz Regionalne civilne iniciative, Ljudske iniciative Šentjernej in vsem prijateljem za pomoč. Vem, da nisem sam in da me podpira množica ljudi, ki zahtevamo od države konkretne rešitve.” Je dejal Anderej Bračko iz Mihovice.
Predstavnik ljudske iniciative Domen Matjaž, je zbranim na shodu, povedal neverjetno zgodbo: “V zadnjem letu dni Romi kupujejo nepremičnine, čeprav so prejemniki socialne pomoči. Poznan je primer iz vasi, kjer je nezaposleni 21-letnik kupil hišo v vrednosti 185.000 evrov, in to prek tretje osebe, z nakazili po 13.000 evrov, da bi se izognil preverjanju posla s strani pristojnih institucij. Kje smo s preiskavami nepremičninskih poslov prejemnikov socialnih transferjev in trajno nezaposlenih, pranja denarja, izvora premoženja, kje so finančni inšpektorji, kje je Furs?” Se sprašuje.
🆘 Združena moč in jasno sporočilo Šentjerneja.
Več kot 1000 ljudi je na protestnem shodu jasno izrazilo, da imajo dovolj dvojnih meril in neenakosti pred zakoni.Zahtevajo varnost in za to imajo vso pravico, država pa jo je dolžna zagotoviti.
Pri tem jih podpiram in bom… pic.twitter.com/TxC4Le7QWG— Anja Bah Žibert (@ANJABAHZIBERT) July 15, 2025
“Družina z dvema brezposelnima odraslima in petimi otroki, ki nima uradno prijavljenega premoženja, prejme okrog 3000 evrov mesečno v najbolj osnovni opciji in okrog 4000, če koristijo še status enostarševstva in izredno denarno pomoč. Ob tem imajo zagotovljene brezplačen vrtec, prehrano v šoli, subvencionirane najemnine za stanovanja, plačano zdravstveno zavarovanje. Je vse to primerljivo z ostalimi državljani, ki zaslužijo celo manj, pa si zgradijo dom, plačujejo davke, vrtce in šolanje otrok? Pa zaradi tega njihovi, naši otroci ne tekajo bosi in nagi, zanemarjeni po dvoriščih naših vasi.
Danes je napovedan shod še na obrobju Ljubljane. Civilna iniciativa Zahtevamo varnost ob 15. uri vabi na protestni pohod po križišču med Dunajsko in Obvozno cesto na Ježici, v podporo pretepenemu kmetu Antonu Čemažarju.