Pekre! Hrabrost in pogum Mariborčanov ob osamosvajanju Slovenije!

pekre
Pekre leta 1991, slika: Vojaški muzej

Pekre – zgodovinsko ime slovenskega osamosvajanja, kjer se je pokazal pogum in hrabrost Mariborčanov, ki so preprečili, da bi vojaki JLA zavzeli center Teritorialne obrambe.


Pekre, pomemben kraj slovenskega osamosvajanja

V Pekrah, kjer se je usposabljala prva generacija slovenskih nabornikov, bilo jih je 120, se je 23. maja 1991 zgodil incident med slovenskoTeritorialno obrambo in JLA-jem, ki je vodil v osamosvojitev Slovenije. Nabornike je usposabljalo 34 zaposlenih, 14 od teh jih je delalo, kot podpora usposabljanju, drugi pa so bili inštruktorji in hkrati poveljniki oddelkov, učnih enot, učnih čet ter oddelkov.

Začelo se je z zajetjem dveh izvidnikov JLA-ja

Usposabljanje v Pekrah je od samega začetka ogrožala takratna Jugoslovanska ljudska armada s stopnjevanjem pritiskov, s silo pa ga je poskušala prekiniti s t. i. pekrskimi dogodki. Na dan dogodka so teritorialci v bližini učnega centra zajeli dva vojaška izvidnika JLA-ja, ki sta z daljnogledom opazovala urjenje nabornikov v centru. Oba so kmalu nato izpustili.

Jugoslovanska vojska je kljub temu učni center obkolila in zahtevala izročitev enote, ki je zajela izvidnika. Naborniki in vodstvo učnega centra so se uprli in nakazali, da bodo učni center branili, zato je JLA v Pekre želel napotiti vojaške okrepitve. Temu so se z živim zidom uprli Pekrčani.

Pekrski dogodki začetek nastajanja Slovenske vojske
Začela so se pogajanja, ki so se končala z vdorom JLA-ja v pogajalsko sobo, kjer so ugrabili dva poveljnika Teritorialne obrambe. Dejanje je ogorčilo Mariborčane in mestne oblasti so kot protiukrep izključile telefon in elektriko skorajda vsem vojaškim objektom, pred vojašnico, kjer sta bila priprta častnika TO-ja, pa so se zbirali Mariborčani, ki so želeli z živim zidom preprečiti gibanje. Dogodki so uvod v slovensko osamosvojitev.

JLA je pekrski konflikt izkoristil, da bi s prikazom vojaške sile posegel v proces osamosvajanja Slovenije, ki je bila izražena na plebiscitu. Dogodek pomeni tudi zametke nastajanja slovenske vojske.

Jožef Šimčik je bil tudi prva žrtev agresije JLA na Slovenijo. Med demonstracijami, ki so se v Mariboru začele zaradi Pekrskih dogodkov maja 1991, je poskušal s skupino drugih meščanov zaustaviti kolesno oklepno vozilo JLA, vendar je padel pod kolesa in bil pri tem smrtno poškodovan. Njegovo življenje je ugasnilo 24. maja 1991.

PRISPEVKI OSAMOSVAJANJA SLOVENIJE SODIJO V SKLOP PRAZNOVANJA 30-LETNICE SAMOSTOJNE SLOVENIJE

P.M.

VREME

Maribor
pretrgana oblačnost
49%
5.1km/h
20%
11°C
13°
11°
11°
Fri
6°
Sat
1°
Sun
2°
Mon
2°
Tue

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.