Poslanke in poslanci na izredni seji DZ-ja obravnavajo predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, ki je predviden za 11. oktober.
Predlog odloka, ki ga je v sredo s 15 glasovi za in nobenim proti potrdil tudi odbor DZ-ja za pravosodje, določa, da bodo roki za opravila, potrebna za izvedbo referenduma, začeli teči 1. septembra, glasovanje pa bo 11. oktobra. Referendumsko vprašanje bi se glasilo: “Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o parlamentarni preiskavi (ZPPre-B), ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 26. maja 2026?”
Pobudo za referendum so sprožili skrajni levičarji: Franco Juri, Pavel Gantar, Spomenka Hribar, Gregor Tomc, Rastko Močnik, Igor Vidmar in Vlado Miheljak
Razprava je sprožila burne odzive, predvsem zaradi očitkov o zavajanju javnosti glede Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o parlamentarni preiskavi. Predstavniki Levice namreč trdijo, da novela uvaja tako imenovano »politično policijo«, kar koalicija odločno zavrača in poudarja, da zakon takšnih rešitev ne vsebuje.
Posebno pozornost je pritegnil nastop poslanke Levice Nataše Sukič, ki je v razpravi zatrdila, da sama izraza »politična policija« ni nikoli uporabila. Na njeno laž se je odzval poslanec SDS Andrej Poglajen, ki je v dvorani predvajal videoposnetek, na katerem Sukičeva govori, da je oddala podpis prav proti »politični policiji«. Posnetek je sprožil burne odzive med poslanci in pokazal kako malo je potrebno, da se skrajni levičar zlaže.
Ko natašo Sukič iz @strankalevica ujamejo na laži!@poglajen pic.twitter.com/hZKn3pXvvx
— Spletni portal e-maribor.si 🇸🇮 (@Embportal) July 23, 2026
Sedaj čakamo le še nekoga iz Levice, da bo dejal, da posnetek iz parlamenta ni bil pristen!