Program stranke Levica, ki naj bi rušil parlamentarno demokracijo

Luka Mesec, Levica
Luka Mesec, Levica, slika družbena omrežja

Na začetku pomladi je v javnost že pricurljal nekak manifest slovenske levice, ki naj bi predstavljal slovensko akcijsko priredbo Manifesta, sprejetega na »planetarni skupščini Antife« januarja letos v New Orleansu. Sedaj pa je javnosti znan tudi program stranke Levica, po mnenju SDS in NSi, pa ta ruši parlamentarno demokracijo!


Ima stranka Levica sporen program, ki ruši parlamentarno demokracijo in ustavni red?

Poslanci stranke SDS in Nove Slovenije zahtevajo izredno sejo DZ, na kateri naj bi obravnavali program stranke Levica, saj naj bi ta rušil parlamentarno demokracijo in ustavni red. A (zaenkrat še) predsednik DZ Igor Zorčič je zakonodajno-pravni službi DZ predlagal, naj se opredeli, ali je predlog sploh zakonit. No, na kateri strani je Zorčič, ni treba posebej razlagati.

To naj bi bil sporen program stranke Levica:

[color-box color=”yellow”]“Družbena in skupnostna lastnina produkcijskih sredstev: Zasebna lastnina produkcijskih sredstev omogoča, da si manjšina lastnikov prisvaja produkte dela vseh, ki smo za preživetje prisiljeni prodajati svojo delovno silo. Prevlada družbene lastnine je način, ki zagotavlja, da je naše skupno produktivno delovanje usmerjeno v svoboden razvoj vseh, ne pa v zasebne cilje kapitalistov, menedžerjev ali državnih birokratov.”

Del programa pod točko 2.2. Za kaj se zavzemamo? “Naš dolgoročni cilj je odprava kapitalizma in uvedba gospodarjenja, ki bo zagotavljalo blaginjo vseh prebivalcev (aktivnih in neaktivnih), brez ogrožanja našega življenjskega okolja. Eko socialistično gospodarstvo bo temeljilo na treh stebrih:
1. na delavskem upravljanju,
2. na družbeni in skupnostni lastnini,
3. na demokratičnem planiranju.

Omenjeni zapisi so v nasprotju s 33., 67. in 69. členom ustave, ki govorijo o pravici do zasebne lastnine in dedovanja (33. člen) in o lastninski pravici (67.člen) in pogojih, ki jih določa Ustava RS za razlastitev). 

Levica se preprosto povedano zavzema za družbeno politični sistem nekdanje SFRJ, ki je v temeljnem nasprotju z Ustavo RS. To v enega od programov, ki ga je Levca posvojila na združitvenem kongresu leta 2017, tudi neposredno zapiše: “Na politični ravni z oblikovanjem in uvajanjem novih oblik sodelovanja skupnosti pri soodločanju o javnih zadevah, kot so participativni proračun, neposredna demokracija na lokalni ravni (z zbori občanov in javnimi skupščinami) in nadomeščanje predstavniškega sistema z neposredno udeležbo v soodločanju in delegatskim sistemom.” (vir: topnews.si) [/color-box]

Nasilna radikalizacija Levice ni samo problem Slovenije, ampak postaja vse bolj globalen problem

Predlog stranke SDS in NSi je dodatno pojasnil poslanec SDS Branko Grims, ki mu pripisujejo tudi avtorstvo predloga za izredno sejo: “Nasilna radikalizacija Levice ni samo problem Slovenije, ampak postaja vse bolj globalen problem. Je na nek način stranski produkt ali pa derivat globalizacije v najslabši možni obliki. Z njim so se soočali tako v času volitev v ZDA, kot se sedaj posamezne evropske države, in žal enkrat – na srečo, z izjemno dobrim in kvalitetnim posredovanjem slovenske policije, ki ji gre vsa zahvala – tudi že Slovenija. To je bilo novembra lansko leto. Ustava zavezuje vse in vsakogar, in to velja brez izjeme tudi in še posebej, seveda, za parlamentarne stranke.

V Sloveniji pa imamo parlamentarno stranko, ki se javno zavzema za ukinitev kapitalizma, za uvedbo socializma, za zaplembo premoženja in katere posamezniki so na spletnih straneh zapisali, da je podjetnike “treba izcediti do zadnje kapljice in potem z bajoneti nagnati v morje”. Vse to so seveda metode, ki spominjajo na neke druge čase. Tudi cenzura, ki jo levičarji poskušajo uveljavljati v največji možni meri, je po mojem trdnem prepričanju še kako protiustavna in nima nobene osnove v slovenski ustavi, kajti kadar gre pa za kakršnokoli kriminalno dejanje, pa to ureja neki drugi zakon. Politična cenzura pa je popolnoma nedopustna, kajti taka država potem ni več svobodna. Na to želimo opozoriti, kajti, če se sedanji postopki nadaljujejo, ima to lahko zelo hude posledice. To ne velja samo za Slovenijo, take posledice bi lahko bile v katerikoli državi. In na to je treba opozoriti pravočasno in z vso odločnostjo. Glejte v ustavnih načelih, ustavnih pravilih o ustavnem redu, ki obsega tri elemente, se pravi, samo besedilo ustave, ustavne zakone in pa pravnomočne obsodbe oziroma judikate ustavnega sodišča, v tem okviru se moramo gibati vsi, ki delujemo v posameznih institucijah naše domovine, se pravi tudi v parlamentu.

In te zavezujejo vse in vsakogar. Edina izjema je takrat, ko državni zbor nastopa z več kot dvotretjinsko večino kot ustavodajalec. Ampak, ko postavi nov okvir, spet ta okvir zavezuje vse in vsakogar. Tako kot že sedaj velja. Mi ustavo spoštujemo dosledno in pričakujemo in to upravičeno, da bodo ustavne norme, ustavne vrednote, ustavna načela in ustavni red spoštovali vsi in zaradi tega smo na to želeli opozoriti zdaj, ko je čas, ko je pravi trenutek za vse in zaradi tega smo vložili predlog za obravnavo te teme na državnem zboru RS. Enostavno je treba reči, da kdor želi delovati v okvirih ustave, tisti mora zato potem prevzeti odgovornost”.

P.M.

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.