Na dan je prišel uradni zapisnik z volišča na slovenskem konzulatu v Buenos Airesu v Argentini razkriva izjemno podporo desnim strankam med tamkajšnjimi Slovenci, ki so glasovali osebno na dan volitev.
Po podatkih, ki jih je na družbenem omrežju X objavil Marcos Gaser, rojen v Argentini in zdaj živeč v Sloveniji, so volivci oddali 447 glasovnic, od tega je bilo 438 veljavnih in 9 neveljavnih. Glasovi so bili tako razporejeni: SDS 342 glasov; NSI, SLS, Fokus 59 glasov; Gibanje Svoboda 18 glasov; SNS 6 glasov; Demokrati 5 glasov; Mi, socialisti 3 glasovi; Levica+Vesna 3 glasovi; Glas upokojencev 1 glas; Zaupanje 1 glas.
Ti rezultati odražajo tradicionalno močno desno usmerjenost slovenske diaspore v Argentini, ki je znana po visoki podpori SDS in sorodnim strankam že na prejšnjih volitvah. Pomembno je poudariti, da gre izključno za osebno oddane glasovnice na dan volitev – poštne glasovnice iz tujine v tem zapisniku niso vključene.
Prijatelj mi je poslal uradne rezultate volitev na konzulatu v Buenos Airesu:
Število oddanih glasovnic: 447
Število veljavnih glasovnic: 438
Število neveljavnih glasovnic: 9
SDS: 342 glasov
NSI,SLS,Fokus: 59 glasov
Gibanje Svoboda: 18 glasov
SNS: 6 glasov
Demokrati: 5 glasov…— Marcos Gaser (@mgaser) April 8, 2026
Zamislite si, če je pri teh osebno oddanih glasovnicah na dan volitev le v Buenos Airesu, bilo 447 glasovnic in več, kot polovica za desno opcijo, koliko bi šale moralo biti glasovnic, ki so, ali niso prispeli po pošti iz drugih koncev Argentine.
Med tem smo dobili tudi uradni odgovor DVK, glase zmešnjave v volilni enoti 6000 Novo mesto. Tako so nam odgovorili: “V drugi delitvi mandatov se le-ti dodeljujejo na podlagi relativnih droopovih ostankov tako, da vsaka lista dobi najprej mandat v tisti volilni enoti kjer ima največji ostanek, kar pa ne sledi nujno relativnemu uspehu liste v volilni enoti. Lista Svoboda je na podlagi tega pravila dobila dva dodatna mandata v volilni enoti 6000 Novo mesto, lista SDS pa dva dodatna mandata v volilni enoti 2000 Postojna.