Novi medijski zakon, ki ga je sprejela Golobova vlada, prinaša največji napad na svobodo govora v zgodovini Slovenije. Ta zakon vzpostavlja pravno podlago za politično cenzuro in omogoča utišanje vseh, ki ne sledijo vladni ideologiji. Temu je potrebno reči ne.
Pobudnica podpisov peticije je vplivnica Zala Klopčič.
Vlada je 31.12. 2024 potrdila nov Zakon o medijih, ki bo konkretno zamajal svobodo govora in neodvisnost medijev. Po novem bo medij vsak, ki prek neke platforme širi svoje informacije, svoje mnenje ali izobražuje sledilce. Tako se bodo v razvid medijev morali vpisati vsi podkasterji, vplivneži, vlogerji in ostali. Vpis v razvid pomeni, da bo posameznik moral upoštevati vse akte, ki se na zakon navezujejo in so tudi zelo zapleteni za razumevanje. Vsak, ki bo v razvidu, bo moral svoje vsebine fizično arhivirati za določeno časovno obdobje za primer nadzora inšpektorja.
Nejasno je tudi zapisano, kdo sploh je vplivnež in dopušča možnost, da smo to lahko pravzaprav vsi, ki karkoli objavljamo na socialna omrežja. Za vse medije bo prepovedano vsakršno javno širjenje vsebin, ki spodbujajo sovraštvo, nasilje ali diskriminacijo. Sliši se odlično, vendar v praksi bodo sankcionirani samo oblasti nenaklonjeni posamezniki. Primer: Če bo kdo kritiziral delo vlade, je to lahko že prekršek.
Če imate torej vpliv, ki pa ni nikjer točno opredeljen, in se ne vpišete v register, ste avtomatsko v prekršku. Če pa se vpišete v razvid, ste pa pod konstantnim subjektivnim nadzorom države, ki odloča o morebitni spornosti vaših objav.
Zakon bo vplivneže močno obremenil z birokracijo in jim konkretno otežil delo in zaslužek. Poleg tega zakon določa strogo označevanje oglasov ter hkrati prepoveduje oglaševanje na medijskih platformah, kar je čisti paradoks.
To je očiten poskus utišanja posameznikov in omejevanja svobode govora.
Prav zato je nastala spletna peticija, kjer bodo ljudje lahko sami povedali, da so takšni poskusi utišanja svobode govora aristokratski. Vlada z zakonom skuša utišati drugače misleče. Želi kontrolirati, kdo sme govoriti in kaj sme povedati. To je zelo nevarno, ker svoboda govora ni le pravica tistih, ki imajo moč. Je pravica vsakega izmed nas – da govorimo, razpravljamo, kritiziramo. Ko ta pravica izgine, izgine tudi demokracija.
PETICIJO PROTI VMEŠAVANJU POLITIKE V MEDIJE IN SOCIALNA OMREŽJA lahko podpišete TUKAJ!