Slovenija zmagala, Novaković kariero zaključil z golom

Vir: Youtube

Slovenija in Malta sta danes odigrali šesto tekmo kvalifikacij za Svetovno prvenstvo leta 2018. Naši fantje so tekmo dobili z 2:0. Slovenija je s to zmago skočila pred Slovaški na drugo mesto v skupini in ima dve točki prednosti. Slovaško tekma z Litvo čaka danes zvečer ob 20.45. Na prvem mestu ostaja Anglija, ki je danes remizirala s Škotsko (2:2).

Tekmo si bomo zapomnili kot zadnjo profesionalno tekmo drugega najboljšega strelca slovenske reprezentance vseh časov, Milivoje Novakovića, ki je tekmo začel na klopi. .

V prvem počasu so dominirali naši fantje in zapravili kar nekaj obetavnih priložnosti. Malta si resnejše priložnosti ni pripravila. V drugi minuti podaljška prvega polčasa pa veselje Slovencev. Josip Iličić je prodrl po desni strani igrišča, preigral branilca Malte in z izjemno natančnim strelom zadel daljši kot gola Maltežanov.

V drugem polčasu se je dogajanje na igrišču umirilo. Slovenci so nadzirali žogo, Maltežani pa prežali na protinapade. V 64. minuti je v igro vstopil Milivoje Novaković in tako dobil priložnost, da se poslovi pred domačimi gledalci. Menjava je Sloveniji očitno dobro dela, saj so iz minute v minute postajali nevarnejši. V 84. minuti so Stožice eksplodirale. Po asistenci Iličića se je pred golom Malte najboljše znašel Novaković in rutinirano poslal žogo za hrbet vratarja Hogga. Ob bučnem aplavzu iz tribun  je slekel dres in prejel še svoj zadnji rumeni karton.

Novaković je za reprezentanco odigral 80 tekem in dosegel 32 golov. Od njega jih je več dosegel le Zlatko Zahović, ki je na 80 odigranih tekmah dosegel 35 zadetkov. Nova je svojo prvo tekmo za slovensko reprezentanco odigral 28. februarja proti Cipru. Svoj prvi gol za reprezentanco je dosegel na prijateljski tekmi 31. maja, proti reprezentanci Trinidad in Tobago. Na tej tekmi je zadel kar trikrat. Kariero je začel pri Olimpiji, ki jo je zapustil že pri 19ih letih. Nadaljeval jo je v Avstiji, kjer je igral za SV Mattesburg in LASK Linz. Resneje je nase opozoril v sezoni 2005/06, ko je igral za bolgarski Litex Lovech in v prvenstvu zabil 18 golov. Ta sezona mu je prinesla prestop v 2. Nemško ligo. Podpisal je za 1. FC Koln. V drugi sezoni igranja v drugi nemški ligi je bil z dvajsetimi goli prvi strelec lige, Koln pa je napredoval v prvo nemško ligo. Leta 2008 je postal celo kapetan ekipe. Novaković je bil najboljši strelec Kolna v treh od štirih sezon, ki jih je ekipa v tem obdobju preživela v prvi nemški ligi. Skupaj je na 108 tekmah dosegel 44 zadetkov. Po uspešnem igranju v Nemčiji je Nova igral še na Japonskem, kariero pa je zaključil v Mariboru s katerim je letos osvojil tudi Prvo slovensko ligo. V letu in pol igranja za ponos Štajerske je na 37 tekmah dosegel 16 zadetkov.

Ob Novakovićevem slovesu se odpira vprašanje kdo bo v Mariboru zapolnil njegovo mesto v napadu. Ob legendi kluba Marcosu Tavaresu, kateremu zadnja leta vedno bolj očitno primankuje hitrosti in svežine imajo Mariborčani od preizkušenih igralcev na voljo le Luko Zahovića in Gregorja Bajdeta, ki se pa letos ni izkazal. Zanimivo bo videti ali bodo pod Kalvarijo dali priložnost igralcem iz mladinskih pogonov ali bodo v klub poskušali pripeljati izkušenega napadalca.

Mariborčani so prvo letošnjo okrepitev že napovedali in sicer so podpisali s 23 letnim francoskim branilcem Jean Claudetom Billongom, ki je preteklo sezono navdušil v velenjskem Rudarju.

Očitno je, da bo Novaković tako v Mariboru kot v reprezentanci pustil veliko praznino. Kariero je zaključil na najlepši možen način, z golom in z zmago. Ob tem se lahko Novakoviću le zahvalimo za vse izjemne trenutke, ki nam jih je pričaral in mu zaželimo veliko sreče v življenju po nogometu.