Vlada RS je na javni razpravi, ki jo je odprl predsednik Vlade dr. Miro Cerar predstavila osnutek strategije dolgožive družbe, s katero naj bi se odzvala na nove demografske razmere in zmanjševanje deleža aktivnega prebivalstva. Predsednik Vlade je dejal, da mora Strategija dolgožive družbe postati del naše miselnosti. »Slovenija mora biti in ostati človeku in naravi prijazna. To znamo in zmoremo,« je poudaril.
Rezultat družbenega in gospodarskega razvoja ter napredka je podaljševanje življenjske dobe. Postajamo dolgoživa družba. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je v Sloveniji na dan 1. 1. 2017 živelo 2.065.895 prebivalcev, povprečna starost prebivalcev je bila 43 let, delež prebivalcev starih 0-14 let je bila 14,9%, delež prebivalcev starih 15-64 let je bil 66,2% in starejših od 65 let je bilo 18,9%. Delež starejših od 65 let pa še narašča. Ker se bo prihodnjih letih intenzivnost staranja prebivalstva le še okrepila, bodo potrebne prilagoditve deležu starejših na številnih področjih: trgu dela, izobraževanju in usposabljanju, ureditvi sistemov socialne zaščite, bivalnem in delovnem okolju, na področju civilne in politične participacije. Vlada zato v Strategiji dolgožive družbe predlaga konkretne ukrepe, ki bodo sedanji mladi in srednji generaciji zagotovili dohodkovno in materialno varnost tudi po prehodu med starejše, starejšim kakovostno staranje in čim večjo neodvisnost v starosti, ter oblikovanje okolja in pogojev, ki bodo spodbujali še več medgeneracijskega sodelovanja in solidarnosti.
Strategija dolgožive družbe predvideva usmeritve na naslednjih področjih: zaposlenost in delovno aktivnost, samostojno, zdravo in varno življenje vseh generacij, vključenost v družbo in oblikovanje okolja za aktivnost v celotnem življenjskem obdobju.
Dr. Cerar je poudaril: »Predvsem pa moramo doseči zavedanje, da je vsak človek, ne glede na starost, koristen in pomemben del družbe, ki zasluži naše spoštovanje in pomoč.«