Zakon o dohodnini. Izračunajte si, za koliko denarja vas želi opehariti leva opozicija!

denar, številke
slika je simbolna (pixabay.com)
Izračunajte si sami, za koliko denarja vas želi opehariti leva opozicija!

Cilj predloga zakona o dohodnini so višje plače zaposlenim na račun nižje obdavčitve dela za vse, ki v Sloveniji delajo in ustvarjajo blaginjo.

Zakon o dohodnini je potreben, kul opozicija ga ruši

Višje plače bodo izboljšale kakovost življenja vseh in hkrati tudi okrepile konkurenčnost slovenskega poslovnega prostora.  A to ni všeč kul opoziciji, ki se na vse pretege trudi, da ta zakon vlada v tem mandatu ne sprejme. Sprevrženo do konca.

S predlogom zakona o dohodnini se predlaga razbremenitev dohodkov zaposlenih z dvigom splošne olajšave za tisoč evrov vsako leto do leta 2025. To pomeni, da bo po sprejetju novele zakona (v letu 2025) vsak, ki v Sloveniji dela in ustvarja blaginjo, na leto zaslužil približno eno svojo neto plačo več kot danes in to na račun nižje obdavčitve.

Obremenitev dela z davki in prispevki je v Sloveniji ena najvišjih v Evropski uniji in celo na svetu. To velja zlasti za delovna mesta višje in visoko usposobljenega kadra, ki imajo plače, ki so povprečne oziroma nekoliko višje od povprečja. Zaradi tako visoke obremenitve dela z davki in prispevki je slovensko gospodarstvo manj konkurenčnomanj produktivno, saj ne more nameniti dovolj denarja za raziskave in razvoj, ki so temelj gospodarske rasti in blaginje vsake države.

Višina obremenitve dela vpliva na dohodek, ki ga prejme delavec in zato pomembno vpliva tudi na njegovo zmožnost, da ta dohodek porabi ali prihrani.

V Sloveniji država delavcu, ki uveljavlja zgolj splošno olajšavo v obliki prispevkov in davkov pri minimalni plači, vzame okoli 60 % njegove neto plače, pri povprečni plači pa je ta odstotek okoli 80 %. Pri dvakratniku povprečne plače pa država delavcu vzame kar njegovo celotno neto plačo. Pri plačah višjih od dvakratnika povprečne plače pa ta odstotek narašča še bolj progresivno.

Če mesečna bruto plača delavca znaša 2000 eur, je sedanje neto izplačilo cca. 1300 eur. Po novi splošni olajšavi in spremembi se bi neto plača v letu 2022 povišala za 22 eur, v letu 2025 pa mesečno približno za cca. 86 eur, kar letno predstavlja več kot 1000 eur več.

Sami si izračunajte za koliko se bodo višale plače, ob sprejetju zakona o dohodnini: TUKAJ

Facebook
Twitter
LinkedIn

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.