Slovenski škofje so ogorčeni nad spremembo Zakona o verski svobodi, s katerim se ukinja status splošno koristne organizacije ter zniža delež državnega nadomestila za plačilo prispevkov verskih uslužbencev.
Predlog zakona je raztrgala Zakonodajno-pravna služba Državnega zbora (ZPS), saj naj bi bil ustavno sporen, saj po besedah njene predsednice Nataše Voršič, krši načeli pravne države in enakosti pred zakonom. Prav tako so se odločno proti sprejemu predlaganih zakonskih sprememb, zlasti prenehanju statusa splošne koristne organizacije verskim skupnostim in nižanju višine državne finančne pomoči za plačilo prispevkov za socialno varnost njihovih uslužbencev, opredelili na sejo Odbora za kulturo vabljeni predstavniki vseh največjih verskih skupnosti v Sloveniji.
Pri vladajočih se očitno požvižgajo, kaj je prav in kaj ne, ampak so kot tank povozili pravno mnenje in napadli cerkev ter ogrozili njeno delovanje. Verskim skupnostim se tako jemlje status splošno koristnih organizacij, višino državnega kritja prispevkov za socialno varnost verskim uslužbencem pa z zdajšnjih 100 odstotkov znižuje na 60 odstotkov, kar je največja svinjarija te vlade, ki po drugi strani milijone zapravlja za nevladne organizacije.
Seveda so po državno financiranih prispevkih udarili selektivno: porezali so jih 764 verskim uslužbencem, v celoti pa ohranili okoli 3200 samostojnim delavcem v kulturi. https://t.co/ZiSEThiqnS
— Domovina (@Domovina_je) September 20, 2023
Ob tem je ostala tiho tudi tista, ki je na soočenju trdila, da se bo prva oglasila, če bo kratena pravica do veroizpovedi.
#soocenje 📻 Svoboda veroizpovedi je ena od temeljnih človekovih pravic. Če bo kratena katerikoli verski skupnosti v Sloveniji, verjemite, da se bom oglasila. @RadioOgnjisce pic.twitter.com/B5CsvNn3QY
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) November 9, 2022
Sedaj ima predsednica države priložnost, da se oglasi. ne le takrat, ko gre za rdečo zvezdo, ampak tudi ko so spodkopani temelji svobode po veroizpovedi.