Ukinitev Radia Slovenske gorice je po oceni poslanca SDS Luke Simoniča slaba novica za slovensko medijsko krajino. Radio je bil več kot tri desetletja pomemben del lokalnega okolja, poslušalcem pa je ponujal tudi veliko slovenskega glasbenega programa.
Simonič opozarja, da z ukinitvijo takšnega medija, kot je radio Slovenske gorice, Slovenija izgublja pomemben del lokalne identitete. Z njim izgubljamo radio, ki je pomemben del lokalnega okolja in je v svojem programu vrtel predvsem slovensko glasbo. In prav takšni lokalni mediji bi morali imeti možnost preživeti in razvijati svoj program.
Luka Simonič: “Z radiem Slovenske gorice, izgubljamo radio, ki je pomemben del lokalnega okolja in je v svojem programu vrtel predvsem slovensko glasbo. Manjši in lokalni mediji bi morali imeti možnost preživetja ter nadaljnjega razvoja. Zato pozivam k spremembam na področju medijske politike.”
Simonič meni, da Slovenija nujno potrebuje medijsko reformo, ki bi omogočila obstoj in razvoj manjših, lokalnih in neodvisnih medije. “Ne potrebujemo sistema, v katerem se medijski trg vedno bolj koncentrira v rokah peščice velikih igralcev,« poudarja. Ob tem opozarja tudi na širše vprašanje medijske pluralnosti. Po njegovem mnenju ne bi smeli priti v položaj, ko bi o tem, kateri medij bo preživel in kateri propadel, odločalo le nekaj velikih medijskih sistemov.
»Ne želim si Slovenije, kjer bo na koncu o tem, kateri medij bo preživel, kateri bo propadel in kakšno glasbo bomo poslušali, odločalo nekaj posameznikov oziroma veliki medijski sistemi,« pravi Simonič.
𝐔𝐤𝐢𝐧𝐢𝐭𝐞𝐯 𝐑𝐚𝐝𝐢𝐚 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐞 𝐠𝐨𝐫𝐢𝐜𝐞 𝐣𝐞 𝐬𝐥𝐚𝐛𝐚 𝐧𝐨𝐯𝐢𝐜𝐚 𝐳𝐚 𝐬𝐥𝐨𝐯𝐞𝐧𝐬𝐤𝐨 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐣𝐬𝐤𝐨 𝐤𝐫𝐚𝐣𝐢𝐧𝐨. 🇸🇮📻
Z njim izgubljamo radio, ki je pomemben del lokalnega okolja in je v svojem programu vrtel predvsem slovensko glasbo. In prav… pic.twitter.com/SzMUrsJ15b
— Luka Simonič (@luka_simonic) August 18, 2026
Slovenska glasba in lokalne zgodbe si zaslužijo več
Vprašanje lokalnih radijskih postaj je povezano tudi z ohranjanjem slovenske glasbe in lokalnih vsebin, pravi Simonič. »Lokalni mediji namreč spremljajo dogodke, ljudi, društva, šport, gospodarstvo in druge zgodbe iz okolja, ki jih veliki nacionalni mediji pogosto ne pokrivajo enako podrobno. Radio Slovenske gorice je bil prav takšen lokalni medij. Njegov program je bil povezan z ljudmi in kraji Slovenskih goric, pomemben del programa pa je predstavljala domača oziroma slovenska glasba.«
Simonič: “Ne želim si Slovenije, kjer bo na koncu o tem, kateri medij bo preživel, kateri bo propadel in kakšno glasbo bomo poslušali, odločalo nekaj posameznikov oziroma 𝐬𝐢𝐬𝐭𝐞𝐦 𝐌𝐚𝐫𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐎𝐝𝐥𝐚𝐳𝐤𝐚, ki je po mojem mnenju neposredno odgovoren za številne pritiske medijev.”
Poziv k spremembam na področju medijske politike prihaja ravno v času, ko se z ukinitvijo Radia Slovenske gorice ponovno odpira vprašanje prihodnosti lokalnih medijev, njihovega financiranja in položaja na vse bolj koncentriranem medijskem trgu. Kot je zaključil Luka Simonič: “Čas je za medijsko reformo, ki bo ščitila pluralnost, slovensko glasbo in manjše medije, ne pa njihovega izginjanja.“