Aktivisti tranzicijske levice so na družbenih omrežjih že začeli s protiudarci, proti desnici, oziroma napovedanemu referendumu o RTV-češ in želijo uvesti referendum o obdavčitvi (katoliške) Cerkve in o morebitni uvedbi cerkvenega davka po vzoru Avstrije in Nemčije.
Levičarji za cerkveni davek
Kot je znano, se pripadnost določeni verski skupnosti v teh državah izkazuje tudi z davkom, ki ga sicer pobira država. Državljan lahko preneha plačevati davek, če iz verske skupnosti izstopi in ne pripada nobeni verski skupnosti. Iz davka se financirajo izdatki verske skupnosti, ki ji pripada. Zanimivo je sicer, da uporabljajo levičarji uvedbo cerkvenega davka kot nekakšen dokaz “ljudskega štetja” katoličanov v Sloveniji, saj naj bi se po njihovih predvidevanjih celo večina katoličanov odrekla članstvu v Cerkvi. Proticerkveni populizem pa je v Sloveniji očitno vedno dobro sprejet.
Levičarsko mišljenje je večkrat skregano z logiko. In ko je treba udariti po kom, ki se v imenu Cerkve izreka o družbenih zadevah, se sklicujejo na sedmi člen ustave, češ da mora biti Cerkev ločena od države. Dejansko pa ustava o tem sploh ne govori. Sedmi člen ustave se izreka o verskih skupnostih na splošno: da so država in verske skupnosti ločeni (kar pomeni, da je država sekularna in versko nevtralna, torej, da ne obstaja državna vera), da je njihovo delovanje svobodno in so med seboj enakopravne. Ustava nikjer ne omenja posebej niti katoliške Cerkve niti katere druge verske skupnosti. Zaradi ustavnega določila, da so verske skupnosti med seboj enakopravne in torej zanje velja enaka ureditev s strani civilnega prava.
Če bi torej želela katera koli oblast obdavčiti zgolj katoliško Cerkev, bi torej morala najprej spremeniti sedmi člen ustave in katoliški Cerkvi podeliti poseben ustavno-pravni status. Ki je lahko bodisi boljši bodisi slabši od ostalih verskih skupnosti. Vse ostalo je cenjeni populizem in v to kategorijo sodijo tudi vse grožnje levičarskih aktivistov z razpisom referenduma.