Za UKC kaže, da gre veliko stvari narobe

Prihodki Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so se v letih od 2013 do 2017 povečali za 28,5 milijona evrov, rast je bila 17-odstotna, kljub temu je UKC poslovanje v letu 2017 zaključil s 3,99 milijona evrov izgube. Izguba pa bi bila skoraj 10-milijonska, če ministrstvo za zdravje UKC-ju ne bi nakazalo skoraj 5,5 milijona evrov dodatnega davkoplačevalskega denarja.

UKC je z izgubo posloval v letu 2013, nato so v letih 2014 in 2015 imeli presežek prihodkov (dobiček), v letu 2015 je bilo tega skoraj za milijon evrov. Nato pa je v letu 2016 ta mariborski javni zavod zašel v izgubo v višini 2,4 milijona evrov, v letu 2017 je bilo te skoraj 4 milijone evrov. V letu 2018 pa načrtujejo novih 4,7 milijona evrov izgube.

Prihodki UKC Maribor v zadnjih letih. (vir: Gvin.com)

Zatika se tudi pri investicijah

Ob vsem tem se v UKC Maribor zatika tudi pri investicijah. Tako še vedno čakajo na dodatna dvigala za kirurško stolpnico in dodatni koronarografski aparat, kar jim je bilo obljubljeno že pred leti. Ministrstvo za zdravje je objavilo tudi javna naročila, ki so padla v vodo, zdaj pripravljajo nova.

Ministrstvo je prvi razpis za vgradnjo dodatnih dvigal objavilo pred tremi leti, a nobena od prejetih ponudb ni ustrezala zahtevam. Po navedbah zato, ker takšna dvigala, kot so bila zahtevana v takratni projektni dokumentaciji, sploh ne obstajajo.

Dodatna dvigala bi močno olajšala pretočnost med nadstropji v kirurški stolpnici in posledično pomembno izboljšala požarno varnost objekta. Trenutna štiri dvigala znotraj 16-nadstropne stolpnice so močno obremenjena, saj so namenjena tako bolnikom in osebju kot obiskovalcem. Z njimi premikajo tudi bolniške postelje in vozičke z zdravili ali drugo opremo, zato se na prosto dvigalo po navadi dolgo čaka.

Po prejšnjih načrtih naj bi za dve dvigali, nameščeni na zunanji strani stolpnice, odšteli okoli 2,5 milijona evrov, zdaj je že znano, da bo vse skupaj dražje.

Dolgotrajen je tudi postopek nabave dodatnega koronarografskega aparata. Potem ko so pred dvema letoma po dolgotrajnem postopku javnega naročanja končno le dobili novi rentgenski aparat za srčne bolnike (angiograf oziroma koronarograf), ki je nadomestil starega (ta se je nenehno kvaril), jim je ministrstvo za zdravje zaradi dolgih čakalnih dob obljubilo še enega. Vendar pa so se stvari tudi pri tem naročanju zapletle. Prišlo je do revizije, na podlagi katere je bil postopek razveljavljen, nov postopek pa še ni izveden. Naj bi bil kmalu – do konca leta, pravijo na ministrstvu, ki ga vodi Milojka Kolar Celarc, ministrica iz vrst SMC v odhajanju.

Vse se res zapleta kot jara kača in so resničen odsev katastrofalnega stanja v zdravstvu, ki smo mu priča v zadnjih letih.

Kronično pomanjkanje kadra, glede na opravljene ure jih je zaposlenih vedno več

V UKC Maribor je bilo lani v povprečju 3.235 zaposlenih, kar je bilo 248 več kot v letu 2013. Podatki kažejo, da se je število zaposlenih, merjeno na podlagi opravljenih delovnih v posameznem letu, v zadnjih treh letih povečevalo.

V letu 2018 načrtujejo 180 novih zaposlitev. Pri tem vodilni navajajo, da je glede na splošno kadrovsko pomanjkanje v tem javnem zdravstvenem zavodu to malo.

M. B.


VREME

Maribor
pretežno oblačno
44%
5.1km/h
75%
16°C
18°
15°
15°
Fri
5°
Sat
9°
Sun
11°
Mon
12°
Tue

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.