Bosonoga obutev

Bosonoga obutev
Bosonoga obutev

Rodili smo se bosi in vse več dokazov kaže na to, da bi morali ostati takšni. Tehnologija in oblazinjenje sodobnega čevlja ščiti vaše noge, vendar zaščita ni vedno tisto, kar želite, mar ne? Noge so bile narejene tako, da se raztezajo in upogibajo, mi pa smo tisti, ki jim moramo omogočiti, da naredijo to, za kar so se noge razvile. S tem lahko zmanjšamo poškodbe zaradi udarcev in zagotovimo številne druge prednosti, zato vedno bolj posegamo po primerni obutvi. Bosonoga obutev daje vse to.


Bosonoga obutev – bodite pazljivi

Če ste si pravkar kupili bosonogo obutev, ne pričnite kar takoj teči ali hoditi v hribe, ali celo na kakšno drugo športno aktivnost. Če ste bili navajeni prej nositi oblazinjeno obutev, z debelimi podplati, vas bo bosonoga obutev presenetila. Nekaterim je menjava obutve povzročila poškodbe, zato vam svetujemo, da se naučite ponovno hoditi.

Za vas imamo nasvet o prehodu iz oblazinjenih čevljev na “bose čevlje”, znane tudi kot minimalistični čevlji ali čevlji z ničelnim padcem.

Običajna uporaba obutve vpliva na strukturo stopal z akutno izpostavljenostjo, ki spreminja položaj stopala in mehaniko. Noga je visoko specializirana, zato bi lahko te spremembe v položaju vplivale na funkcionalnost.

Bosonoga obutev lahko koristi vsem

Razvoj čevljev skozi zgodovino človeštva je preprosto fascinanten. Najzgodnejši zapisi o obutvi ​​segajo v Mezopotamijo. Obutev je tako unikatna kot noge, ki jim služijo. Od najzgodnejših surovih usnjenih modelov do sredine 1800-ih, ko so bili čevlji popolnoma enaki za levo in desno nogo, do današnje moderne obutve.

Ljudje imajo neskončno različne vrste stopal, zato jim je treba najti udobno obutev. Katere skupne značilnosti obstajajo med različnimi potrebami in različnimi nogami? Skoraj vsem lahko pomaga ustrezna obutev! Minimalistični čevlji, ali bosonoga obutev, lahko pomaga pri težavah s stopali in povečajo splošno počutje, predvsem pa se lahko za vedno znebite bolečin v križu.

Bosonoga obutev – bi lahko z bosimi čevlji končali bolečine v križu?

Vse je povezano. Ste kompleksna, cela struktura. Torej, kaj se zgodi v nogah, vpliva na preostali del telesa. Vaša stopala so dobesedno vaša osnova, zato je zelo smiselno, zakaj bi sprememba stanja nog vplivala na gležnje, kolena, boke in hrbtenico.

Bosonoga obutev – Fascia v nogah vpliva na spodnji del hrbta.

Kaj je fascija? Je vezivno tkivo, ki poteka po telesu in povezuje vse v telesu z vsem ostalim. Fascia poteka okoli posameznih mišic, pa tudi med mišicami, kostmi, kitami in vezmi. Poteka tudi skozi mišice.

Bosonoga obutev – kako je povezano?

Večina modernih čevljev ima majhno peto, zato položaj gležnja pomeni, da so vaše telesne mišice v nekoliko skrajšanem položaju. Položaj gležnjev nato zahteva, da kolena pridejo v rahlo upogibanje ali upognjen položaj, zaradi česar bodo vaše stegnenice prišle v nekoliko skrajšani položaj.

Nato se zaradi položaja stegen medenica premakne v rahel nagib spredaj in boke rahlo upogne. To pomeni, da bodo vaši upogibani kolki sedeli v skrajšanem položaju. Spodnji del hrbta bo bolj obokan in postajal vse bolj trd. Ali katera od teh stvari velja za vas in vaše telo? Zdi se, da lahko obstaja vzorec, kaj?

Bosonoga obutev – bi torej lahko prehod na bose čevlje končal bolečine v križu?

Če gledamo objektivno, bosonoga obutev pomaga odpraviti bolečine v križu. Eden od razlogov je, da tkiva na nogah so neposredno povezana s tkivi v spodnjem delu hrbta. Sprostitev tkiv na enem področju lahko vpliva na stvari na drugem območju. Če imate noge stalno na rahlem pobočju zaradi obutve s peto, to resnično vpliva na vašo držo in dolžino počitka mišic in struktur.

Bosonoga obutev – kako preiti na bose čevlje v treh preprostih korakih

Bosonoga obutev

Bosonoga obutev

Preden se preusmerite na bose čevlje, poskusite povečati čas hoje, ko ste popolnoma bosi. Vsak dan vsaj s 30 minutami in počasi naraščajte na nekaj ur dnevno.

To se morda sliši neumno, toda kako pogosto hodite po hiši bosi? Ali pa imate navado, da si obujete čevlje ali copate tudi, ko ste v hiši. Morda je čas, da svoje stare copate zamenjate za bose?

Mobilizirajte in okrepite stopala. Najboljša vaja za mobilizacijo stopal je uporaba masažne kroglice, da razvaljamo nogo. Predvsem pa bodite potrpežljivi. Prehod na bose čevlje vam v celoti lahko vzame tudi eno leto.

[color-box color=”blue”] Preberite tudi: Tudi posteljnina ima vpliv na kakovost vašega spanca[/color-box]

Prehod na bose čevlje je za marsikoga nova življenjska pot, ki jim ni pomagala le pri zdravljenju bolečin v križu in pridobivanju moči na šibkih predelih, ampak so dobili tudi nov občutek!

Ne pozabite. Vaše noge so senzorji in vam dajo toliko informacij o svetu kot vaše roke, če jim to dovolite. Občutek nog na različnih teksturah in površinah vam bo pomagal, da boste bolj mirni in povezani s svetom na splošno. Bosonoga obutev je marsikoga že prepričala, morda bo tudi vas.

Torej, če imate bolečine v križu, ki vas še vedno mučijo ali se počutite »trde«, poskusite iti bosi in poglejte, kaj se zgodi s telesom.

VREME

Maribor
dež
94%
5.1km/h
100%
16°C
18°
15°
15°
Mon
13°
Tue
15°
Wed
14°
Thu
7°
Fri

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.