Je slovenščina v Sloveniji sploh še uradni jezik?

Slovenska zastava slovensko

Uradni jezik v Sloveniji je slovenščina. Na območjih občin, v katerih živita italijanska ali madžarska narodna skupnost, je uradni jezik tudi italijanščina ali madžarščina (11. člen ustave Republike Slovenije).

Slovenščino izpodrivajo drugi jeziki

Res je, da je obvladati slovenščino nekaj drugega, kot obvladati enega od svetovnih jezikov, vendar pa je po drugi strani res, da se je vsak normalen človek sposoben naučiti vsaj slovenskega pozdrava. Tujci se ne naučijo niti tega, ker jim tega preprosto ni treba, saj se jim prilagajamo na vsakem koraku.

V Sloveniji je uradni jezik slovenščina in dolžnost vsakega Slovenca je govoriti, ali se pogovarjati  slovensko. Naloga, vsakega je, da se prijatelja, stranko, znanca tudi tujca najprej ogovori slovensko, če pa se bo res izkazalo, da ga ne razume jezika, se lahko z njim nadaljuje pogovor v tujem jeziku. To bi moralo delovati v glavah vseh, ki vedo kaj je to slovenska zavest, piše portal Slovenec.

Problematičen problem balkanizacije pri nas?

Najbolj problematičen in gotovo v popolnem nasprotju z našo ustavo. Predvsem v raznih trgovskih centrih je v zadnjem času opaziti vse več trgovcev, ki na javnih trgovskih površinah uporabljajo jezike iz bivših jugoslovanskih republik. Ne samo, da trgovci uporabljajo balkanske jezike za medsebojno komuniciranje, ampak v teh jezikih nagovarjajo tudi stranke. Balkanizacija naše države je velik problem, tako za naš obstoj, kot za naš jezik.




Tudi pri nas samih je problem. Zelo malo je južnjakov med nami, ki nasploh ne želijo govoriti v slovenskem jeziku. Med njimi so tudi taki, ki v Sloveniji živijo dolga leta. In kot je bil Slovenec naučen še iz obdobja “skupne” države, se je vedno prilagajal in namesto, da bi Slovenci v svoji lastni državi govorili slovensko, se z južnjaki pogovarjamo v večini kar v njihovem jeziku, pišejo na portalu Slovenec.

Balkanski jeziki so se razpasli tudi v gostinskih lokalih. Nemalokrat se natakar pogovarja z gosti kar srbohrvaško, kljub temu da dela v Sloveniji. Mogoče bi se še dalo razumeti, da uporabljajo srbohrvaščino v lokalih z balkansko kuhinjo, a na žalost je vse več takih, ko te na veliko začudenje v lastni državi ogovori nekdo v srbohrvaškem jeziku.

Slovenija ima tudi glede tega tudi zelo ohlapno zakonodajo, katero bi morali na vsak način spremeniti in postaviti meje, do kam lahko seže to ne prilagajanje slovenskemu jeziku.

MG

vir. Amadej Jazbec, Slovenec



VREME

Maribor
pretrgana oblačnost
73%
4.1km/h
20%
10°C
12°
9°
10°
Fri
5°
Sat
9°
Sun
11°
Mon
12°
Tue

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.