Napetost med Združenimi državami Amerike in Severno Korejo ne popušča

Vir: Pixabay

Prejšnji teden so iz Severne Koreje prišle zaskrbljujoče novice, da bo njena vojska v nekaj dnevih pripravila načrt za izstrelitev štirih raket srednjega dosega v vode blizu ameriškega tihomorskega otoka Guam, ki naj bi padle v vodo 30-40 kilometrom pred otokom. Načrt mora po predstavitvi potrditi severnokorejski voditelj Kim Džong Un in kot poroča severnokorejska tiskovna agencija KCNA, bo napad z raketami srednjega do dolgega dosega Hwasong-12 izveden takoj, ko bo voditelj dal ukaz.

Do sedaj je Varnostni svet ZN sprejel že šest resolucij s sankcijami proti Severni Koreji zaradi jedrskih in raketnih poizkusov, vendar Severna Koreja in njen voditelj Kim Džong Un s poizkusi nadaljujeta.

Po zadnjih gospodarskih sankcijah Varnostnega sveta ZN, ki državam članicam prepoveduje gospodarsko sodelovanje in uvoz premoga, železa, svinca in morske hrane iz Severne Koreje, s katero skušajo ZN Severno Korejo prisiliti k opustitvi jedrskega in raketnega programa in po ostri izjavi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da se bo Severna Koreja soočila z ognjem in besom, kakršnega svet še ni videl, če bo še naprej grozila ZDA, se napetosti med Severno Korejo in Združenimi državami Amerike le še stopnjujejo. Severna Koreja je sporočila, da je izjava Trumpa kup nesmislov, da Trumpu primanjkuje razuma in da z njim ni možen odkrit dialog, temveč le uporaba sile.

Vir: Pixabay
Podmornica v ameriškem oporišču na Guamu

Guam je majhen tihomorski otok, velik le 554 km2, ki je za Ameriko strateško izjemno pomemben, saj leži v bližini Južnokitajskega morja, tajvanske ožine in obeh Korej. Na otoku je kar četrtina ozemlja namenjena vojaškemu oporišču, v katerem je 6000 ameriških vojakov, več ameriških podmornic, zračno oporišče in oddelek obalne straže. Sicer pa na otoku živi 163.000 ljudi.

Kitajska, ki je ves čas na strani Severne Koreje in je njena najtesnejša zaveznica, je situacijo ocenila kot zapleteno in občutljivo ter pozvala k mirni rešitvi spora. Kitajski zunanji minister je izjavil, da mora Pjongjang takoj končati z izvajanjem jedrskih in raketnih poskusov. Rusija upa, da ZDA ne bodo skušale spreminjati položaja v Severni Koreji, da ne bodo skušale na silo združiti obeh Korej ali vojaško posredovati.

Iz Bele hiše sporočajo, da je po mnenju ameriškega predsednika Donalda Trumpa in južnokorejske predsednika Mun Dže Ina Severna Koreja »huda in vse večja neposredna grožnja ZDA, Južni Koreji, Japonski in večini držav po svetu.«

M. T.

Facebook
Twitter
LinkedIn

To spletno mesto uporablja piškotke. S piškotki zagotavljamo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejši pregled vsebin, analizo uporabe, oglasne sisteme in funkcionalnosti.
S klikom na »Strinjam se« dovoljuješ vse namene obdelave.
Obenem pa vas obveščamo, je spletna stran v fazi nadgradnje. Za morebitne nevšečnosti pri uporabi našega portala se vam v naprej opravičujemo. Strinjam se Več

Obvestilo o piškotkih.

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.