V Slovenski Bistrici bi se s spominsko ploščo oddolžili Martinu Gabercu.

Barbara Klajderič pred rojstno hišo Martina Gaberca na Pretrežu pri Slovenski Bistrici

Ob obletnici nacističnega napada na nekdanjo Jugoslavijo, 6. aprila, je bilo obelodanjeno, da je bil tako rekoč prva civilna žrtev okupatorjeva napada naš rojak Martin Gaberc (1883 – 6. 4. 1941)


Martinu Gabercu želijo postaviti spominsko ploščo

Martin Gaberc je bil po besedah zgodovinarja dr. Ivana Rihtaričaveliki Slovenec, ki je svaril ljudi pred vojno in poučeval o grozljivih načrtih nacistov glede slovenskega naroda, dal je prekopati padle Maistrove borce v slovensko zemljo itd. Zato so ga nacisti kot največjo nevarnost zanje takoj ustrelili, 6. aprila pred 6. uro zjutraj v župnišču v Gornji Radgoni.

In kdo je bil Martin Gaberc? Vsekakor zaveden Slovenec in velik domoljub, odkrit nasprotnik nacizma, vzoren duhovnik in dolgoletni župnik, kulturni delavec in vzgojitelj mladih. Rodil se je 29. septembra 1883 v vasi Pretrež 48 pri Slovenski Bistrici, kmetu Juriju Gabercu in Jožefi, rojeni Poljanec. Martin je bil drugorojeni v družini osmih otrok. Osnovno šolo je obiskoval na Črešnjevcu, gimnazijo pa v Mariboru. Leta 1904 je vstopil v mariborsko bogoslovje in 15. julija 1908 prejel mašniško posvečenje. V Brestanici (Rajhenburg) je bil 9 let kaplan. Ko je 30. junija 1917 iz Gornje Radgone odšel župnik Anton Kocbek, ki je pričel z duhovniškim poklicem pri Svetem Križu nad Mariborom (Gaj), ga je tam nasledil župnik Martin Gaberc.

Bil je nadarjeni muzikant, pevec in pevovodja. Obvladal je slovenski jezik, nemški jezik, latinski jezik, stenografijo. Bil je tudi predsednik krajevnega odbora društva Narodna odbrana, katerega cilj je bil »… braniti narodne meje povsod, kjer se je širil gospodarski in raznarodovalni vpliv nemštva, oživljati narodno zavest med murskimi in obmurskimi Slovenci ter voditi gospodarsko in prosvetno osamosvojitev slovenskega prebivalstva na narodni in državni meji …«. Bil je zaveden Slovenec.

Prav zato tudi ideja o postavitvi spominskega obeležja Martinu Gabercu. Ideja sicer ni nova. Že leta 2014 je idejo o postavitvi spominske plošče podal takratni občinski svetnik Jožef Jerovšek, a do danes ideja še ni bila realizirana. 

Življenje in usoda bistriškega rojaka Martina Gaberca nam priča o izjemnih Slovencih, ki so se v usodnih časih, ko je šlo za obrambo slovenstva in domovine, z vzgledom in veliko vnemo postavili v bran domovine in zoper totalitarni nacistični sistem. Je zapisala avtorica tega prispevka Barbara Klajderič.

 

VREME

Maribor
oblačno
73%
1.5km/h
89%
9°C
10°
7°
7°
Fri
6°
Sat
8°
Sun
11°
Mon
12°
Tue

Blokiranje oglasov

Podprite nas tako, da onemogočite razširitve za blokiranje oglasov za naše spletno mesto v svojih brskalnikih in/ali antivirusnih programih.